Sakrament, a nie tylko piękne wydarzenie

Małżeństwo jest sakramentem a nie pięknym wydarzeniem, które dawno już minęło. Trwa ono tak długo, jak długo żyją małżonkowie - podkreślił abp Henryk Hoser.

Biskup warszawsko-praski przewodniczył w niedzielę w Mszy św. w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, gdzie otworzył czternasty na terenie diecezji Ośrodek Formacji Rodziny. - Chcemy pomagać ludziom, zwłaszcza młodym, w dojrzewaniu do prawdziwego życia rodzinnego, które promieniuje na swoje otoczenie, przez co z czasem przyczynia się do zdrowia całego społeczeństwa - powiedział abp Hoser. W homilii podkreślił znaczenie sakramentu małżeństwa, do którego, jak stwierdził, ludzie są dziś coraz gorzej wychowani. - Do życia zawodowego przygotowujemy się przez wiele lat, tymczasem z przygotowaniem do życia małżeńskiego jest kiepsko. Do tego przykłady, jakie widzimy we własnych rodzinach, bądź u innych, nie są zbyt budujące i pociągające. Także klimat społeczny oraz rozwiązania ekonomiczne nie sprzyjają dziś budowaniu małżeństwa i rodziny - ubolewał biskup warszawsko-praski.

Zdaniem abp. Hosera osoby wchodzące w związki małżeńskie i budujące rodziny wymagają dziś dodatkowego wzmocnienia. Chodzi bowiem o to, aby umiały one pokonać trudności oraz szły przez życie z większą energią, determinacją i radością. - W związku z tym w diecezji warszawsko-praskiej otwieramy Ośrodki Formacji Rodziny, których zadaniem jest pomoc ludziom w dojrzewaniu do prawdziwego życia małżeńskiego i rodzinnego, które promieniuje na swoje otoczenie, przez co z czasem przyczynia się do zdrowia całego społeczeństwa - powiedział arcybiskup.

Przypomniał też, że małżeństwo jest sakramentem stanu, a nie dalekim wspomnieniem pięknej uroczystości, białej sukni, czarnego garnituru, wielu gości i wesela, które dawno już minęło. - Małżeństwo jest sakramentem, w którym jedna osoba oddaje się drugiej. Trwa ono tak długo, jak długo żyją małżonkowie. Jego zawarcie jest zatem początkiem długiego marszu przez życie, w którym człowiek powoli dojrzewa - zauważył kaznodzieja.

- Potrzeba nam sięgać do samego źródła tego sakramentu, do Boga, który jest miłością, a który chce wejść do naszych rodzin i przynieść im zbawienie. On pragnie uratować nas z kryzysów i beznadziei, ofiarowując nowe życie - powiedział abp Hoser.

Po Mszy św. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej poświęcił kolejny w diecezji Ośrodek Formacji Rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
wiecej »