Smaki kuchni śląskiej

Zmiany w wystroju kuchni, mebli i sprzętów kuchennych od XIX wieku do lat współczesnych będą tematem wystawy "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej", która zostanie zaprezentowana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Podróż w czasie - jak poinformowało muzeum - ułatwią zwiedzającym przygotowane przez muzealników wnętrza prezentujące kuchnię cieszyńską z końca XIX wieku, kuchnię górnośląską z przełomu XIX i XX wieku oraz kuchnie z lat 20., 50 i 70.

"Kuchnia z lat 70. została zaaranżowana jako małe pomieszczenie w bloku, gdzie prócz typowej wówczas meblościanki kuchennej znajdą się również urządzenia elektryczne" - powiedziała we wtorek Magdalena Michulec z bytomskiego muzeum. Dodała, że ekspozycję zwieńczy kuchnia nowoczesna, zaprojektowana i przygotowana przez znaną i popularną sieć meblarską.

Zwiedzanie wystawy będzie okazją do zapoznania się z tradycjami kulinarnymi związanymi m.in. z kiszeniem kapusty w domu, zwyczajami praktykowanymi w kuchni śląskiej - np. darciem pierza oraz meblami i sprzętami kuchennymi. "Na wystawie będzie można obejrzeć +szlabank+, czyli dawną, rozsuwaną ławę do spania, dowiedzieć się czym różni się +szybunek" od +byfyja+ (określenia dot. różnych rodzajów kredensów)" - powiedziała Michulec.

Specjalne aranżacje, przybliżą również tradycje związane z rozstawieniem mebli w kuchni.

"W tradycyjnym wyposażeniu sprzęty, jak również ich rozmieszczenie, określone były tradycją, od której początkowo rzadko odstępowano. Sprzęty o prostej i mocnej konstrukcji ustawiano wokół ścian, tak by środek izby pozostał pusty. Do najważniejszych mebli - mimo iż używano go tylko w szczególnych okolicznościach - należał stół, który umieszczano w przeciwległym do pieca kącie" - informują bytomscy muzealnicy.

Wystawę "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej" powstałą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego będzie można zwiedzać od 15 listopada do 27 kwietnia 2014 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  10°C Niedziela
  wieczór
  7°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »