Żydowskie Granie

Muzyki żydowskiej we współczesnych interpretacjach awangardowo-jazzowych będzie można posłuchać w dniach 16-17 listopada w warszawskiej Synagodze im. Nożyków. Koncerty odbywać się będą w ramach drugiej edycji festiwalu "Żydowskie Granie".

Brat O Oles Brothers & Jorgos Skolias SEFARDIX - Kajmos

Podczas imprezy warszawskiej publiczności zaprezentują się zespoły, nawiązujące w swojej twórczości do tradycji muzyki żydowskiej. Będą to współczesne interpretacje, utrzymane często w konwencji muzyki jazzowej i awangardowej. W tym roku podczas "Żydowskiego Grania" wystąpią zespoły Jan Czapla oraz Sefardix.

Formacja Jan Czapla - to trio, złożone z młodych muzyków warszawskiej sceny muzyki improwizowanej; wystąpią: znany z udziału w zespołach Daktari, Kirk i Nor Cold Olgierd Dokalski (trąbka), Wojtek Kwapisiński (gitara) grający w Nor Cold i Gamid Group oraz Ksawery Wójcicki (kontrabas) z grupy Hera.

Formacja wykonuje muzykę improwizowaną, czerpiącą z tradycji żydowskich oraz muzyki aszkenazyjskiej, pochodzącej z terenów dawnych Kresów. Muzycy nawiązują także do literackich utworów Bruno Schulza, inspirując się surrealizmem i oniryzmem. Podczas koncertu w Synagodze im. Nożyków grupa zaprezentuje swoje najnowsze kompozycje.

Następnego dnia zagra Sefardix - projekt braci Olesiów i Jorgosa Skoliasa. Grupa inspiruje się pieśni sefardyjskie, śpiewane przez greckich Żydów na przełomie w XIX. i na początku XX. wieku. Projekt tworzy kontrabasowo-perkusyjne Oleś Duo (Marcin Oleś i Bartłomiej Brat Oleś) oraz wokalista Jorgos Skolias.

Jorgos Skolias (ur. 1950) to polski wokalista i kompozytor, greckiego pochodzenia, studiujący dawne techniki wokalne. Wokalista współpracował m.in. z grupami Krzak, Dżem czy Osjan a także z Tomaszem Stańką, Tomaszem Szukalskim czy Zbigniewem Namysłowskim.

Oleś Duo to jedna z najpopularniejszych formacji polskiej sceny jazzowej. Bracia współpracowali z takimi artystami jak m.in. Theo Joergensmann, David Murray, Rudi Mahall czy Adam Pierończyk. "To prawdziwy jazz!" - oceniał ich pracę portal allaboutjazz.com.

Koncert w Synagodze będzie połączony z warszawską premierą płyty zespołu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  7°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  10°C Czwartek
  dzień
  12°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »