Tygodnik Powszechny zmienia nie tylko drukarnię

Po wielu latach Tygodnik Powszechny porzucił drukarnię koncernu Agora, którego flagowym okrętem jest Gazeta Wyborcza - cieszy się dziennik Polska.

Szefowie wydawnictwa postanowili poprawić jakość Tygodnika. Ich wybór padł na nowoczesną drukarnię Grupy Wydawniczej Polskapresse (wydawca dziennika "Polska") w Sosnowcu-Milowicach. Pierwsze egzemplarze odnowionego Tygodnika Powszechnego zjechały z taśmy wczorajszego popołudnia. Do kiosków trafią jutro rano. Wtedy też czytelnicy będą mogli zobaczyć nowe oblicze gazety. Drukowany przez Polskapresse Tygodnik ma format nieco mniejszy od dotychczasowego. Pod względem jakości technicznej zrobił ogromny krok naprzód - dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki heatsetowej pierwsza strona gazety nabrała magazynowego charakteru (na tzw. papierze SC drukowanych jest zresztą osiem stron Tygodnika). - Wyrazistość druku i fotografii stawia przed nami zupełnie nowe wymagania. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Równocześnie zachowujemy swoją tożsamość. Merytorycznie Tygodnik Powszechny pozostaje nadal katolickim pismem niebanalnych opinii - chwalił nowy wygląd Tygodnika jego redaktor naczelny ks. Adam Boniecki. - Sądzę, że dotychczasowi czytelnicy zaakceptują zmiany, a miejmy nadzieję, że zauważą je nowi - mówił ks. Boniecki, który wczoraj wraz ze swoim pierwszym zastępcą, Dariuszem Jaworskim, oglądał zjeżdżające z taśmy egzemplarze. Jak przekonuje Jacek Ślusarczyk, prezes Tygodnika Powszechnego, wybór sosnowieckiej drukarni nie był dziełem przypadku. - Z przeprowadzonych w ubiegłym roku na nasze zlecenie badań dotyczących jakości Tygodnika Powszechnego wynikało, że czytelnicy chcieli poprawy jakości technicznej gazety. To zresztą bardzo ważna sprawa także dla reklamodawców. Zaś sosnowiecka drukarnia to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można drukować techniką hybrydową w tak krótkim czasie - wyjaśniał. Dużą poprawę wyglądu Tygodnika Powszechnego udało się uzyskać dzięki maszynie ColorMan 4/1 - jedynej takiej w Polsce i jednej z trzech podobnych w Europie (pozostałe dwie znajdują się w Hiszpanii i Niemczech). Maszyna drukarska firmy MAN z Augsburga zapiera dech w piersiach. Ma 9,5 m wysokości, 41 m długości i 7 m szerokości. Składa się z 5 wież, a każda z nich z ważacych po 40 ton dwóch agregatów drukarskich. Kiedy jednak ten kolos pracuje na pełnych obrotach - maksymalna wydajność to 90 tys. egzemplarzy na godz., co pozwala wydrukować cały, sięgający 80 tys. nakład Tygodnika wydrukować w niecałą godzinę - w pomieszczeniu obok prawie nic nie słychać, nie drży nawet kawa w filiżance na biurku, tak stabilne jest podłoże. Tygodnik Powszechny ukazuje się od marca 1945 r. Pierwszy komitet redakcyjny tworzyli ks. Jan Piwowarczyk, Jerzy Turowicz (wieloletni redaktor naczelny), Konstanty Turowski i Maria Czapska. Pismo dwukrotnie zamykano - po raz pierwszy w 1953 r., po odmowie opublikowanie nekrologu Józefa Stalina (wydawanie wznowiono w 1956 r.), po raz drugi na kilka miesięcy jego wydawanie zawieszono w stanie wojennym. Od śmierci red. Jerzego Turowicza w 1999 r. redaktorem naczelnym Tygodnika Powszechnego jest ks. Adam Boniecki.

«« | « | 1 | » | »»
 • Piotr
  05.08.2008 12:49
  TP - grób pobielany.
 • {o}
  05.08.2008 17:48
  "Trzeba z góry założyć, że każdy dobry chrześcijanin winien być bardziej skory do ocalenia wypowiedzi bliźniego, niż do jej potępienia. A jeśli nie może jej ocalić, niech spyta go, jak on ją rozumie; a jeśli on rozumie ją źle, niech go poprawi z miłością"

  św. Ignacy
 • Kalasanty
  05.08.2008 19:41
  Ranking tytułów pism katolickich:
  1.Tygodnik Powszechny
  ....
  ....
  ....
  N.inny tytuł/lecz nie NDz./,dalsze tytuły w dowolnej kolejności.
 • Tomek 1973
  06.08.2008 00:12
  Taką już ciekawą konstrukcję ma człowiek, że zawsze lubi porównywać coś swojego do innego w kontekście, iż moje jest lepsze, ładniejsze, bardziej poczytne, bardziej moderne lub prawowierne. Każdy chce się w czymś określić, złapać kierunek, mieć oparcie itd. W czasach komuny czytałem Tygodnik Powszechny i byłem z tego dumny. Byłem jednak wtedy młodym człowiekiem i nie posiadałem wyrobionego zdania na temat kierunku jaki został obrany przez ten tygodnik. Aktualnie go nie czytam gdyż słowo "katolicki" to nie jest szmata, którą można wszystko wyczyścić. Lepsze określenie byłoby pismo religijno-społeczne. Katolicyzm w dobie odchodzenia "świata" od jakielkolwiek religijności, jest alternatywą dla poszukiwaczy odpowiedzi: co dalej? Alternatywa zaś musi być jasna i klarowna, a nie w odcieniu szarości. Życzę redakcji Tygodnika Powszechnego by nie bała się pokochać katolicyzm, lub być odważnym w zastąpieniu go innym wyrazem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Czwartek
  noc
  22°C Czwartek
  rano
  29°C Czwartek
  dzień
  29°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »