Rosyjska troska o wolność sumienia w świecie

Dążenia Rosji do zbudowania „wielobiegunowego świata" znalazły odzwierciedlenie w zachowaniu społeczności prawosławnej tego kraju. Rosyjski Związek Prawosławnych Obywateli zaapelował do ministerstwa spraw zagranicznych o publikowanie własnej oceny sytuacji związanej z respektowaniem wolności sumienia w świecie.

Apel ten był reakcją na zawartą w komunikacie Departamentu Stanu USA, negatywną pod tym względem, ocenę Rosji, skrytykowaną przez służbę informacyjną rosyjskiej dyplomacji. „Wzywamy MSZ Federacji Rosyjskiej, by nie ograniczało się jedynie do krytyki Departamentu Stanu USA, lecz każdego roku wydawało własną ocenę przestrzegania praw człowieka i wolności sumienia na świecie, a szczególnie w krajach postsowieckich” – czytamy w apelu Związku Prawosławnych Obywateli. „Amerykański Departament Stanu nie zauważa faktów naruszania wolności sumienia na Ukrainie, gdzie prawosławni obywatele nie życzą sobie oddzielenia od patriarchatu moskiewskiego, a są do tego zmuszani” – czytamy dalej w komunikacie. Oprócz tego prawosławni obywatele Rosji sugerują zawarcie w przyszłej ocenie sytuacji przestrzegania wolności religijnej w USA. Rosyjscy prawosławni zwracają uwagę na trudności w publicznym wyrażaniu swoich poglądów, wypieranie ze szkół kształcenia religijnego, a z życia publicznego i politycznego obecności chrześcijan, na skutek „panującej w tym kraju chrystianofobii”. W słowach podsumowujących apel skierowany do swojego MSZ rosyjscy prawosławni mówią: „Rosja jako lider światowej cywilizacji prawosławia powinna brać w obronę wartości chrześcijańskie w całym świecie”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »