Ks. Zaleski: Jestem kneblowany za Kresy

Czy Kościół greckokatolicki domaga się wykluczenia ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego z kapłaństwa - pyta w swoim artykule Gazeta Wyborcza.

Ks. Zaleski, zwolennik gruntownej lustracji w Kościele, autor książki "Księża wobec bezpieki", twierdzi, że tak. W swoim blogu napisał: "Zostałem oficjalnie poinformowany, że ważna osoba w Kościele postawiła mi szereg zarzutów, sugerując przy tym moim przełożonym, aby podjęli decyzję o odebraniu prawa do spełniania funkcji kapłańskich" - informuje Gazeta Wyborcza. . List do kard. Stanisława Dziwisza, zwierzchnika ks. Zaleskiego, napisał abp Jan Martyniak z Kościoła greckokatolickiego oburzony książką ks. Zaleskiego "Przemilczane ludobójstwo na Kresach". Ks. Zaleski oskarża księży unickich o sprzyjanie esesmanom. Wśród nich wymienia także abp. Andrzeja Szeptyckiego, zmarłego w 1944 r. metropolitę lwowskiego, potępiającego walki polsko-ukraińskie. Niedawno w wywiadzie dla dziennika "Polska" ks. Zaleski stwierdził, że "niektórzy członkowie Cerkwi prawosławnej i obrządku greckokatolickiego mają krew na rękach". I ubolewał, że ani Kościół, ani polskie władze nie interesują się sprawą mordowania Polaków przez Ukraińców - relacjonuje Gazeta. W liście do kard. Dziwisza przedrukowanym w blogu broni się: "Podtrzymuję wszystko to, co o ludobójstwie na Kresach Wschodnich (...) napisałem lub powiedziałem. Nie mam bowiem nic do ukrycia. Poza tym rodziny pomordowanych Kresowian mają prawo znać stanowisko owych władz w tej kwestii". Abp Martyniak zarzuca ks. Zaleskiemu próbę niszczenia dialogu polsko-ukraińskiego. Współpracownicy arcybiskupa podkreślają jednak, że o żądaniach wykluczania z kapłaństwa nie ma mowy - pisze dalej GW. - Żadnego listu z prośbą o wykluczenie z kapłaństwa ks. Zaleskiego arcybiskup nie pisał. Prowadził jedynie korespondencję z kardynałem na temat publikacji ks. Zaleskiego. Bp Martyniak nie ma żadnej władzy wykluczania kogokolwiek z kapłaństwa - mówi nam pracownik kurii metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego. Ks. Zaleski wypomina abp. Martyniakowi, że przez "zakulisowe naciski knebluje autora niewygodnych dla siebie publikacji".

«« | « | 1 | » | »»
 • Bert
  27.10.2008 12:25
  Dziwne! Dla portalu wiara.pl autorytetem cytowanym tutaj jest Gazeta Wyborcza...
  Może by przegladnęli administratorzy wiara.pl Gazetę Wyborczą i przestali ją cytować z powodu jej antykatolickiego oblicza. Praktycznie w każdym numerze możemy znaleźć artykuły opluwające Kościół katolicki.
 • Fulviusz
  27.10.2008 15:13
  Księże Tadeuszu prawda zwycięży. Moc w słabościach się doskonali. Nie jest ksiądz sam. Zapewniam o modlitwie!
 • Krzysiek
  29.10.2008 10:24
  Ciekaw jestem, ile to Ukraińców zostało wyniszczonych na kresach przez Polaków? Jeżeli ktoś stara się pisać prawdę, to niech to będzie cała, a nie tylko Polska PRAWDA
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »