Dobro człowieka, ideologia i ekonomia

Stoimy przed wyborem: dobro człowieka czy ideologia - napisała o sprawie in vitro dziennikarka Gazety Wyborczej. - Premierowi zarekomendowano m.in. model włoski, w którym do 3 utworzonych zarodków, bez żadnej selekcji, jest wszczepianych kobiecie.

"Właśnie stoimy przed wyborem: dobro człowieka czy ideologia?" - czytam w komentarzu Ewy Siedleckiej w Gazecie Wyborczej. A poniżej znajduję argumentację przeciw modelowi włoskiemu: "Takie ciąże rzadko są donoszone (wiele wcześniaków). Co gorsza, często kończą się poronieniem". Wyjaśnijmy: są tego dwa powody: Chodzi po pierwsze o sytuację, gdy dojdzie do ciąży mnogiej. Takie ryzyko istnieje zawsze, gdy wszczepia się więcej niż jeden zarodek. Robi się tak nie tylko w modelu włoskim, także pragmatycznym. W opublikowanym wczoraj wywiadzie dla Gazety prof. Waldemar Kuczyński tak mówi o "najbliższym jego sercu" modelu pragmatycznym: "Pozwalamy na tworzenie dowolnej liczby zarodków, nadliczbowe w stosunku do potrzeb można zamrażać. A do macicy przenosi się od jednego do trzech. O liczbie wszczepianych jednorazowo zarodków decyduje wiek, stan zdrowia i szanse rozrodcze kobiety." Tak samo można postąpić w modelu włoskim. Z jedną różnicą: żeby uzyskać kolejne zarodki, trzeba powtórzyć cykl. Po drugie istnieje kwestia zdrowia zarodków. W modelu pragmatycznym - jak czytam w artykule - "częściej rodzą się dzieci i są one zdrowsze". To również może być prawda - wybrano przecież najładniej dzielące się zarodki, można zbadać, czy nie mają wad genetycznych, więc te, które się urodzą, mają szansę być zdrowsze. Te mniej żywotne lub chore zostaną zostawione "na później" albo po prostu się nie urodzą. Ponadto "sama natura sprawia, że tylko niewielka część zarodków ma potencjał rozwoju" - pisze dziennikarka. Procedurę w modelu włoskim powtarza się wielokrotnie. We Włoszech państwo refunduje do 6 cykli. "Efekt: wysokie koszty i niska skuteczność." W modelu pragmatycznym jest natomiast "taniej, skuteczniej i zdrowiej dla kobiety." - komentuje dziennikarka. Pozostaje zapytać: chodzi o dobro człowieka, ideologię czy ekonomię? A mówiąc dokładniej: stosunek kosztów do korzyści?

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  30.10.2008 11:56
  W wyborczym myśleniu wszystko jest na opak: pragmatyzm, kalkulacja kosztów i zysków - to dobro człowieka, zaś godność osoby, jej prawo do życia - to, jak wiadomo źle się kojarząca, ideologia.

  Można się tylko dziwić, że czytelnicy GW, mający pretensje do bycia intelektualną elitą nie zauważają tej prostackiej psychomanipulacji której są poddawani.
  Jakie bowiem znaczenie mają dywagacje o wyższości modelu nad modelem, skoro jeden i drugi są etycznie czynieniem zła? Żadnego, ważne by czytelnik nie zadał sobie właśnie takiego pytania. Dlatego trzeba mu uwagę odwrócić od istoty sprawy, a samą sprawę odpowiednio zaszufladkować. Tak, by w końcu jako człowiek światły (za jakiego się uważa), nie opowiedział się po stronie "ideologii" lecz "rozumnego" pragmatyzmu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »