Watykan: Nowa ambasador Kanady

Autentyczna wolność, prawo naturalne i nauczanie religii - to niektóre z tematów papieskiej audiencji dla nowej ambasador Kanady. Anne Leahy złożyła 30 października listy uwierzytelniające. W skierowanym do niej przesłaniu Papież nawiązał do trzech podróży apostolskich Jana Pawła II do Kanady.

Ostatnia z nich, (w 2002 r.), wiązała się ze Światowym Dniem Młodzieży w Toronto. Nowa kanadyjska ambasador przy Watykanie wniosła osobisty wkład w jego pomyślny przebieg – zwrócił uwagę Benedykt XVI. Była bowiem koordynatorką federalną tego wydarzenia, biorąc przez dwa lata udział w jego przygotowaniach. Przypominając wielokulturowość Kanady, Papież wyraził radość z ożywienia więzi tamtejszego Kościoła ze wspólnotami tubylczymi. Podkreślił wysiłki tego kraju wkładane w umacnianie pokoju na polu międzynarodowym. Często dotyczy to tych samych spraw, w które angażuje się Stolica Apostolska – jak poparcie dla konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych czy troska o sytuację w afrykańskim regionie Wielkich Jezior, gdzie Anne Leahy w latach 2004-2007 reprezentowała swój kraj jako ambasador. Nawiązując do słów nowej ambasador o kluczowej roli katolicyzmu dla kanadyjskiego społeczeństwa, Benedykt XVI zwrócił uwagę na przemiany w wielu dziedzinach, nieraz niepokojące. Można zapytać, czy nie oznaczają one kroku wstecz, gdy chodzi o koncepcję istoty ludzkiej. Dotyczy to zwłaszcza takich dziedzin, jak obrona życia i rodziny opartej na naturalnym małżeństwie. Papież wskazał na konieczność właściwego rozumienia wolności. Coraz częściej pojmuje się ją jako wartość absolutną, nietykalne prawo jednostki, pozwalające jej całkowicie decydować o swym życiu, śmierci czy małżeństwie, określając ich charakter i cele. Zapomina się przy tym o pochodzeniu wolności od Boga i jej wymiarze społecznym. Prawdziwa wolność musi respektować naturalne prawo moralne, które jest powszechne – zaznaczył Ojciec Święty. Poparł też wysiłki na rzecz rodziny, podejmowane przez kanadyjskich biskupów. Przypomniał, że zapewnienie nauczania religii dzieciom jest niezbywalnym prawem rodziców. Ponadto zachęcił Kanadyjczyków do kontynuowania swej tradycji otwarcia na przybyszów z innych krajów. Nowa ambasador Kanady przy Stolicy Apostolskiej ma za sobą 35-letnią karierę dyplomatyczną. Anne Leahy kilkakrotnie reprezentowała swój kraj jako ambasador, także w Polsce (1993-1996) i w Rosji (1996-1999). Mówi też po polsku i po rosyjsku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »