Czy groby bliskich w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny odwiedzają
wyłącznie katolicy? A jeśli tak, to czy wszyscy? Kiedy wspominają swoich
zmarłych grekokatolicy, prawosławni? Kiedy na cmentarzach można spotkać
muzułmanów?
Grekokatolicy
Podkarpaccy grekokatolicy wspominają zmarłych w drugi dzień Wielkanocy. Jak wyjaśnia Rzeczpospolitej ks. Żuraw Cześć oddawana zmarłym w drugi dzień Wielkanocy jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa. Na cmentarzach odbywa się wtedy uroczyste, poprzedzone procesją nabożeństwo - wielkanocny parastas.
„Z kolei podczas Dymitriów (8 listopada) odprawia się na cmentarzach panichidę, czyli modlitwę za zmarłych i przypomina bliskich, którzy odeszli” - uzupełnia.
Od kilku lat część z nich odwiedza groby bliskich także 1 listopada.
Prawosławni
Na cmentarzach 1 listopada można było w tym roku także spotkać prawosławnych. To tzw. sobota rodzicielska (sobota przed dniem św. Dymitra, który przypada 8 listopada.
Oddawanie czci zmarłym 1 i 2 listopada do tradycji prawosławnej nie należy. W Cerkwi dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest nie 1 listopada, a w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Zmarłych wspominają także w okresie paschalnym, przede wszystkim w 10 dniu po Niedzieli Wielkanocnej (tzw. Radonica).
Zwyczaj odwiedzania cmentarzy 1 listopada upowszechnił się jednak także i u nich, zwłaszcza w dużych miastach.
Muzułmanie
Muzułmanie nie obchodzą świąt ku czci zmarłych i nie mają kultu świętych. Cmentarze (mizary) odwiedzają najczęściej podczas ważnych świąt, np. z okazji Święta Ofiarowania czy na zakończenie Ramadanu.
Jeśli pojawiają się na cmentarzach 1 listopada, to wykorzystując wolny dzień na porządkowanie grobów bliskich.
«« | « |
1
| » | »»