Kto odwiedza cmentarze 1 i 2 listopada?

Czy groby bliskich w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny odwiedzają wyłącznie katolicy? A jeśli tak, to czy wszyscy? Kiedy wspominają swoich zmarłych grekokatolicy, prawosławni? Kiedy na cmentarzach można spotkać muzułmanów?

Grekokatolicy Podkarpaccy grekokatolicy wspominają zmarłych w drugi dzień Wielkanocy. Jak wyjaśnia Rzeczpospolitej ks. Żuraw Cześć oddawana zmarłym w drugi dzień Wielkanocy jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa. Na cmentarzach odbywa się wtedy uroczyste, poprzedzone procesją nabożeństwo - wielkanocny parastas. „Z kolei podczas Dymitriów (8 listopada) odprawia się na cmentarzach panichidę, czyli modlitwę za zmarłych i przypomina bliskich, którzy odeszli” - uzupełnia. Od kilku lat część z nich odwiedza groby bliskich także 1 listopada. Prawosławni Na cmentarzach 1 listopada można było w tym roku także spotkać prawosławnych. To tzw. sobota rodzicielska (sobota przed dniem św. Dymitra, który przypada 8 listopada. Oddawanie czci zmarłym 1 i 2 listopada do tradycji prawosławnej nie należy. W Cerkwi dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest nie 1 listopada, a w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Zmarłych wspominają także w okresie paschalnym, przede wszystkim w 10 dniu po Niedzieli Wielkanocnej (tzw. Radonica). Zwyczaj odwiedzania cmentarzy 1 listopada upowszechnił się jednak także i u nich, zwłaszcza w dużych miastach. Muzułmanie Muzułmanie nie obchodzą świąt ku czci zmarłych i nie mają kultu świętych. Cmentarze (mizary) odwiedzają najczęściej podczas ważnych świąt, np. z okazji Święta Ofiarowania czy na zakończenie Ramadanu. Jeśli pojawiają się na cmentarzach 1 listopada, to wykorzystując wolny dzień na porządkowanie grobów bliskich.
«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Czwartek
  noc
  15°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »