Kongo: Sytuacja polskich misjonarzy dalej niepewna

W Demokratycznej Republice Konga, na terenach objętych wojną w regionie Jeziora Kiwu, w północno-wschodniej części kraju, uaktywniają się nowe bojówki a obiecywana pomoc humanitarna może w ogóle nie dotrzeć do potrzebujących - informują polscy misjonarze z Rutshuru. Tę położoną 70 km od Gomy miejscowość przed kilkoma dniami zajęli rebelianci.

Polskich misjonarzy w Rutshuru ucieszyła wiadomość, że być może już dziś dotrze do miasta pierwszy konwój pomocy humanitarnej. Natychmiast jednak rozniosła się plotka, że jego zawartość przejmą rebelianci. Jest to jak najbardziej możliwe – tłumaczy s. Dominika Laskowska, pallotynka - ponieważ w mieście nie ma żadnej innej władzy. Administracja państwowa nie działa, miasto opuściły wszystkie międzynarodowe organizacja pozarządowe, w tym ONZ. Tak więc konwój, jeśli dotrze, na pewno przejmą rebelianci – wyjaśnia misjonarka. Z Europejczyków, oprócz nas, pozostało jeszcze kilka osób z organizacji Lekarze bez Granic - dodaje zakonnica. Kolejną przyczyną niepokoju polskich misjonarzy są informacje o uaktywnianiu się bojówek Interhamwe, czyli partyzantów z plemienia Hutu, którzy w 1994 r. dokonywali rzezi członków plemienia Tutsi w Rwandzie. Są to wiadomości niepotwierdzone, ale bardzo niepokojące, gdyż bojówkarze Interhamwe chcą przeniknąć do Rwandy, co spowodowałoby rozszerzenie konfliktu – tłumaczy zakonnica. W samym Rutshuru panuje spokój, głównie ze względu na zawieszenie broni na czas prowadzenia negocjacji. Jak twierdzi s. Dominika, podobno już nawet dotarł jakiś samochód z Gomy, co świadczyłoby o pewnej normalizacji. W mieście powoli otwierają się małe sklepiki z żywnością, ale ceny są horrendalnie wysokie. Pozostali polscy misjonarze są bezpieczni, nawet w Keshero, 7 km od Gomy. W poniedziałek rano informowali misjonarzy w Rutshuru, że panuje u nich względny spokój. Jednak wszyscy wiedzą, że jest to spokój tylko na czas rozmów – komentuje s. Dominika.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »