Radom: Synod już wkrótce

Prawie osiem tysięcy osób, duchownych i świeckich, zostanie zaangażowanych w prace rozpoczynającego się w sobotę, 8 listopada, II Synodu Diecezji Radomskiej. Jego cele i zadania zostały przedstawione na konferencji prasowej, która odbyła się 4 listopada w siedzibie Kurii diecezjalnej. Udział w spotkaniu wzięli m.in. biskup Zygmunt Zimowski i sekretarz Synodu ks. Stanisław Łabendowicz.

Biskup Zimowski poinformował, że problemy duszpasterskie i społeczne zostały zawarte w publikacji przygotowanej przez ks. prof. Witolda Zdaniewicza z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Wyniki badań zostaną przedstawione podczas dni duszpasterskich, które będę się odbywały w dniach 12-14 listopada w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. - Wówczas zostaną przedstawione najważniejsze problemy, które występują w naszej diecezji. Będziemy jednocześnie szukali odpowiedzi, dlaczego w niektórych parafiach frekwencja w czasie niedzielnych Mszach świętych wynosi ok. 30 procent. Zajmiemy się także tematyką dotyczącą młodzieży i tworzeniem rad parafialnych. Generalnie życie religijne w diecezji stoi na dobrym poziomie, ale nie możemy stać w miejscu, trzeba iść dalej i szukać nowych dróg w duszpasterstwie - mówił bp Zimowski. Dodał, że nie zabraknie dyskusji o parafii, czy ma to być miejsce spotkania czy kościelnej administracji. Hierarcha jest przekonany, że II Synod Diecezji Radomskiej będzie ważnym i historycznym wydarzeniem dla Kościoła lokalnego. Z kolei ks. Łabendowicz wyjaśnił, że celem Synodu będzie udzielenie pomocy biskupowi w jego własnych obowiązkach. - Biskup oczekuje, by ukazano mu sprawy, problemy i wyzwania z innej, szerszej perspektywy i jednocześnie zaproponowano rozwiązania. Konkretnie będzie to przede wszystkim wspólna dyskusja nad problemami Kościoła radomskiego i jeśli zachodzi taka potrzeba, tworzenie lokalnego prawa kościelnego - powiedział sekretarz Synodu. Rzecznik Synodu ks. Zbigniew Gaczyński podkreślił rolę świeckich w Synodzie. - Mamy nadzieję, że dzięki ich doświadczeniu zostaną wypracowane pewne zadania, które staną się impulsem do dalszego ożywienia życia religijnego w diecezji - podkreślił ks. Gaczyński. Synod będzie się realizował na trzech płaszczyznach. Poprzez działalność zespołów synodalnych, które powstały bądź powstają w parafiach. Szacuje się, że uczestniczyć w nich będzie 7,5 tys. osób. Z kolei zadaniem komisji synodalnych, w skład których wchodzą duchowni i świeccy, w sumie 300 osób, mają się zająć studiowaniem konkretnych zadań oraz redagowaniem opracowań, które następnie trafią pod obrady sesji plenarnych, z udziałem biskupa radomskiego. Synod ma potrwać około 3 lata. II Synod Diecezji Radomskiej będzie się odbywał pod hasłem: „Czynić diecezję domem i szkołą komunii". Uroczystej Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył w katedrze w Radomiu sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. W piątek, 7 listopada w katedrze radomskiej zostanie odprawiona o godzinie 18.00 Msza święta, tuż po niej rozpocznie się czuwanie modlitewne. Msza święta inaugurująca Synod pod przewodnictwem księży biskupów z udziałem duchowieństwa zostanie odprawiona w sobotę o godzinie 15.00. Dwie godziny później odbędzie się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pierwsza sesja plenarna Synodu. Pierwszy Synod Diecezji Radomskiej zakończył się w 1997 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »