Godność ludzkiej pracy podkreślił Papież w wideo-przesłaniu do zbieraczy surowców wtórnych. Wskazał na ekologiczny wymiar tej specyficznej działalności zawodowej. Zajmujących się nią prosił, by uwrażliwiali ludzkie sumienia na ogromną ilość resztek spożywczych, które wytwarza „kultura wyrzucania”.
„Żyjemy w «kulturze wyrzucania» – powiedział Ojciec Święty. – Łatwo nauczyliśmy się wyrzucać nie tylko rzeczy, ale i ludzi. Kiedy odzyskujecie coś z odpadów, pełnicie dwie funkcje: z jednej strony wykonujecie konieczną pracę ekologiczną, a z drugiej produkujecie coś, co was brata i nadaje tej pracy godność. Jesteście twórczy w tej produkcji, jak też w waszej ekologicznej wizji troski o tę ziemię. Żywnością, którą się wyrzuca, można by nakarmić wszystkich głodnych na świecie” – powiedział Papież.
Franciszek prosił zbieraczy surowców wtórnych, by swą pracą wciąż uwrażliwiali sumienia innych. Mają ukazywać, że ma ona wymiar ekologiczny i twórczy, ale także przypominać, że nie należy wyrzucać żywności, bo tylu ludzi na świecie wciąż cierpi głód.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.