71-letni John McCafferty, któremu przeszczepiono serce w roku 1982 ustanowił nowy transplantologiczny rekord Guinnessa - informuje serwis "BBC News/Health".
Poprzedni rekordzista - Amerykanin Tony Huesman - zmarł w roku 2009. Miał 51 lat. Z przeszczepionym sercem żył 30 lat, 11 miesięcy i 11 dni.
Operację ratującą życie Mc Cafferty'ego o przeprowadził 20 października 1982 w Harefield Hospital w Middlesex światowej sławy chirurg Sir Magdi Yacoub. Lekarze oceniali wówczas, że pacjent ma szansę przeżyć pięć lat.
Przeszczep był konieczny, ponieważ u 39-letniego wówczas Johna rozpoznano kardiomiopatię rozstrzeniową - jedną z najczęstszych przyczyn niewydolności serca. Wskutek zbytniego ścieńczenia mięśnia sercowego serce ulega osłabieniu i powiększeniu, tracąc zdolność do skutecznego pompowania krwi.
Sam rekordzista uważa, że jego przypadek daje nadzieję pacjentom oczekującym na przeszczep oraz tym, którym już przeszczepiono narządy. "Radzę zawsze z nadzieją patrzeć w przyszłość, mieć pozytywne nastawienie - i oczywiście postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy" - powiedział BBC.
Pierwszą w historii udaną operację przeszczepu serca przeprowadził w roku 1967 w Republice Południowej Afryki prof. Christiaan Neethling Barnard wraz z zespołem 30 lekarzy ze szpitala Groote Schuur w Kapsztadzie. Jego pacjent - 54-letni Louis Washkansky - przeżył z przeszczepionym sercem tylko 18 dni.
W Polsce najdłużej żyjącym pacjentem z przeszczepionym sercem jest 83 -letni Tadeusz Żytkiewicz. W roku 1986 prof. Zbigniew Religa podjął decyzję o przeszczepie, mimo że pacjent miał już 61 lat i zabieg wydawał się mieć niewielkie szanse powodzenia.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.