Biskupi, teolog i polityk krytykują papieża

Do krytyki decyzji o zdjęciu ekskomuniki dołączyło się dwóch biskupów, niemiecji teolog i rzecznik francuskiego rządu.

- Kto neguje Szoah, nie może zostać zrehabilitowany na łonie Kościoła. Współpracownicy papieża w tym przypadku nie ocenili całej sprawy z należytą uwagą – mówi kard. Christoph Schoenborn, arcybiskup Wiednia, a biskup Hamburga twierdzi, że "to zła decyzja", która spowodowała utratę zaufania do Ojca Świętego. Utrata zaufania okazała się tak duża, że w Niemczech jeden z teologów... wezwał papieża do ustąpienia. Dużo spokojniej, choć tez krytycznie, wypowiada się rzecznik rządu Francji. - Jestem praktykującym katolikiem. I jako taki nie jestem pewien, czy ta rehabilitacja jest najlepszą rzeczą dla Kościoła - mówi.

«« | « | 1 | » | »»
 • discipulus
  03.02.2009 20:11
  Jakoś umyka wszystkim komentatorom i kontestatorom fakt, że w środę po akcie zdjęcia ekskomuniki Benedykt XVI określił warunki, które Bractwo musi uczynić, aby doszło do pojednania, głównie - uznanie nauczania Soboru.

  Umyka też i ten fakt, że wszyscy kapłani są nadal MOCĄ SAMEGO PRAWA suspendowani i nadal nie maja prawa celebrowania mszy, spowiadania i wykonywania innych czynności sakrametalnych.

  Ale czemu o tym mądrzy komentatorzy i kontestatorzy nie wiedzą?
  Czemu?
 • Ks. Tomasz
  03.02.2009 22:07
  ...a skad wniosek ze nie wiedza, albo nie biora pod uwage?! A dlaczego ktos nie widzi, ze to juz norma, najpierw jakas decyzja, wypowiedz a potem usilne prostowanie w taki czy inny sposob, bo to przeciez nie tak w istocie...
 • ks. Maciej
  04.02.2009 08:49
  Przypadkiem trafilem na to forum i musze powiedziec ze sie ciesze z komentarzy takich jak ten ks. Tomasza. Od lat pracuje na uniwersytecie w Tybindze i zauwazam niepokoj wielu wybitnych teologow takich jak Auer czy Mieth odnosnie obronnej, pasywnej, agresywnej postawy kosciola polskiego. Ciesze sie ze sa tacy jak ks. Tomasz, ktorzy pamietaja ze chesciajanstwo to afirmacja zycia i zbawienie swiata a nie zbawienie ze swiata i manichejska ucieczka duszy z diabelskiej materialnosci - co niestety widac postawie polskiego niezbyt inteligentnego episkopatu. Byc moze jest nadzieja ze chescijanstwo przetrwa i w Polsce ktora tylko z pozru wydaje sie katolicka a w rzeczywistosci jest jednym z najbardziej antyklerykalnych krajow w Europie.
 • discipulus
  04.02.2009 19:26
  Piszesz steve:"To jest skandal tak atakować Następcę św. Piotra".
  Jak to, nie pamiętasz, jak lefebryści atakowaliście papieży soborowych: Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II i kard. Razingera, który starał się Was pojednać z Kościołem i musiał przygotować deklaracje zaistniałej ekskomuniki. Okazaliście totalne nieposłuszeństwo, a teraz niby posłuszni,ale w nadziei, że nawrócicie Watykan, naukę Soboru odwołacie, a wasza msza niby "wszechczasów" wyruguje obrzęd soborowy mszy.
  To pełen hipokryzji posłuszeństwo!
  Nie dziw się, że biskupi chcą być uczestnikami debaty na temat waszego statusu w Kościele. Przecież to w ich diecezjach i parafiach będą się rozstrzygały sprawy współżycia z Wami, z Waszą liturgią i zapewne zażarta, jak dotąd, walka z nauką Soboru.
  Tak, biskupi chcą i mają prawo uczestniczyć w tej debacie Kurii Rzymskiej z lefebrystami! Na pewno życzą sobie Waszej obecności w Kościele, ale nie na Waszych obecnych warunkach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »