Rosja: Powrót kwestii spotkania patriarchy z papieżem

Po objęciu urzędu przez nowego patriarchę Moskwy i Wszechrusi powraca temat jego ewentualnego spotkania z Papieżem. Patriarcha Cyryl ma nadzieję na rozwój dialogu z katolikami - donosi Radio Watykańskie. Jednak ks. Wsiewołod Czaplin z Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego zakwestionował możliwość spotkania Benedykta XVI z Cyrylem w tym roku.

W trakcie spotkania z delegacją Watykanu, przybyłą na uroczystość intronizacji, patriarcha Cyryl wyraził nadzieję na rozwój wzajemnych relacji w atmosferze wzajemnego zaufania i współpracy, szczególnie na polu zachowania i obrony tradycyjnych wartości chrześcijańskich w Europie i świecie. Ze swej strony jeden z najbliższych współpracowników patriarchy Cyryla protojerej Wsiewołod Czaplin poddał w wątpliwość możliwość tegorocznego spotkania patriarchy z Benedyktem XVI. Papież wielokrotnie spotykał się z metropolitą Cyrylem, pełniąc urząd następcy św. Piotra, a także przed rozpoczęciem swego pontyfikatu. Zdaniem Czaplina przeszkodą do takiego spotkania są fakty „misyjnej działalności katolików na terenach prawosławnych”. Mimo że przedstawiciele Stolicy Świętej odrzucają intencje prozelickie, to zdarzają się fakty świadczące o czymś odwrotnym” – stwierdził Wsiewołod Czaplin. Wskazał na praktykę tworzenia struktur greckokatolickich, równoległych do prawosławnych, tam, gdzie ich wcześniej nie było. „Patriarcha, tak samo jak Papież, przede wszystkim musi dbać o zachowanie wiary, jedności i pokoju w swoim Kościele. Dlatego władza patriarchy ograniczona jest poglądami wiernych, kleru i episkopatu”. Ta ostatnia myśl ukazuje istotę rozumienia hierarchiczności w prawosławiu, gdzie patriarcha jest podporządkowany Soborowi. W sprawie równoległych struktur, tam, gdzie ich wcześniej nie było, to wspomnieć można o wielu nowych miejscach świata, w których zaistniało rosyjskie prawosławie, a gdzie go wcześniej nie było. Wystarczy wskazać na fakt budowy i konsekracji przez metropolitę Cyryla Gundiajewa cerkwi na Kubie. Raczej nie reżim Fidela Castro jako pierwszy ewangelizował tę wyspę, tylko misjonarze katoliccy. Jak stwierdził kard. Walter Kasper po spotkaniu z nowym patriarchą, nie zauważył u Cyryla znaczących zmian akcentów w kwestii odniesień prawosławno-katolickich. Nie rozmawiano również o ewentualnym spotkaniu z Benedyktem XVI. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w wypowiedzi dla agencji Reutera potwierdził, że podczas spotkania przeważały tematy społeczne, kwestia wartości świata zachodniego oraz kryzys finansowy. „Musimy szanować ich problemy i argumenty, więc nie możemy zanadto naciskać – stwierdził kard. Kasper w odniesieniu do postulowanego spotkania głów obu Kościołów. – Myślę, że dopiero w perspektywie roku będzie można poruszyć te kwestie”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »