W poniedziałek, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Warszawy oraz ponad 180 innych polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes Fundacji Orszaku Trzech Króli Maciej Marchewicz.
Dodał, że orszaki po raz drugi odbędą się również poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a nawet na innych kontynentach - w Afryce (Rwanda) i Ameryce Północnej (USA, Chicago). Orszak ma też połączyć granicę polsko-niemiecką, bo przejdzie z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca.
"Bardzo cieszymy się z niemal dwukrotnego wzrostu liczby miejscowości, które organizują kolejną edycję orszaku w stosunku do roku ubiegłego. To niewątpliwie znak, że chrześcijanom zależy na wspólnotowym i rodzinnym przeżywaniu świąt" - podkreślił Marchewicz.
Dodał, że Orszak Trzech Króli ma też przejść na pl. Św. Piotra w Rzymie; grupa organizatorów przygotowała 10 tys. koron dla osób, które będą chciały w nim uczestniczyć oraz specjalną koronę dla papieża Franciszka (uczestnicy orszaków otrzymują od organizatorów bezpłatnie symboliczne papierowe korony).
Tegoroczna, szósta edycja orszaku przebierać będzie pod hasłem: "Kolędujmy".
W Warszawie pochód wyruszy z pl. Zamkowego o godz. 12, po modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Przejdzie w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono stajenkę.
"Oprócz dobrze znanych już mansjonów, na które co roku czeka wielu mieszkańców stolicy, takich jak +Dwór Heroda+ czy +Walka dobra ze złem+, pojawią się zupełnie nowe - rozpoczynający orszak +Edykt Cezara Augusta+, po którym brzemienna Maryja wraz z Józefem zmierzać będą na spis ludności do Betlejem i poszukiwać miejsca w +Gospodzie+ oraz +Szałas Pasterzy", w którym prawdę o narodzeniu Jezusa będzie zwiastował zdumionym pastuszkom sam Anioł Pański. Ostatnią sceną, odegraną tuż przed oddaniem pokłonu Maleńkiemu będzie widowiskowa +Brama do Nieba+" - powiedział Marchewicz.
Dodał, że orszak dotrze do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku oraz złożyć niesione dary. Następnie na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.
Motto scenariusza warszawskiej imprezy to słowa: "Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno", inspirowane jednym z kazań bożonarodzeniowych papieża Jana Pawła II.
Autorka warszawskiego scenariusza Anna Murawska poinformowała, że poprowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. "Król europejski wyrusza na poszukiwanie Dobra i odkrywa, że Bóg złożył je w ludzkim sercu oraz że Dobro jest w Bogu. Król azjatycki poszukuje Prawdy: w nauce i studiowanych księgach znajduje odpowiedź, że Bóg jest Prawdą. Król afrykański poszukuje Piękna: podziwiając przyrodę poznaje, że Bóg jest twórcą Piękna. Prawda, Dobro i Piękno jest w Nim" - powiedziała Murawska. Dodała, że Trzej królowie będą wędrować w towarzystwie wspierających ich orszaków i swojej świty.
W Łodzi Orszak Trzech Króli przejdzie w tym roku - ze względu na remonty ulic - nową trasą. Uroczystości rozpocznie msza św. w kościele Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego, a orszak przejdzie ulicami: Zarzewską, Sieradzką i Piotrkowską do łódzkiej archikatedry, przed którą stoi bożonarodzeniowa szopka.
Na czele orszaku jechać będą mędrcy, w których rolę wcielą się w tym roku rektorzy Politechniki Łódzkiej oraz dwóch Wyższych Seminariów Duchownych. Po dotarciu do szopki złożą złoto, mirrę i kadzidło. Na trasie stanie kilka platform, na których aktorzy-amatorzy odgrywać będą sceny związane ze świętem. Dla wszystkich uczestników przygotowano śpiewniki i tradycyjne ciastka tzw. szczodraki.
Uroczystościom przewodniczyć będzie metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, a patronat nad nimi objęły m.in. władze miasta i województwa.
W Toruniu parada będzie zmotoryzowana; orszak wyruszy o godzinie 15. z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski, gdzie odbędzie się koncert muzycznej gwiazdy - rockowego zespołu Bracia.
W Rzeszowie (Podkarpackie) udział w orszaku zapowiedziało ponad 900 "aktorów" - głównie dzieci z rzeszowskich szkół i ich rodziców. Impreza rozpocznie się o godz. 11.30 na ul. 3 Maja, następne orszak przejdzie ulicami Rzeszowa na Rynek, gdzie znajdować się będzie żywa szopka. Jedną z największych atrakcji rzeszowskiego orszaku będzie wielbłądzica Dżamira.
Orszak przejdzie również ulicami innych podkarpackich miast m.in. Lubaczowa i Jarosławia. W tym drugim mieście o godz. 12 jednocześnie z czterech kościołów wyruszą cztery orszaki: Orszak Świętej Rodziny, Orszak Europejski (Król Kacper), Orszak Azjatycki (Król Melchior) oraz Orszak Afrykański (Król Baltazar). W tym roku gościem honorowym - głównym Pasterzem tego orszaku - będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Ulicami Katowic Orszak Trzech Króli przejdzie po raz trzeci. Jak zapowiadają organizatorzy ma to być zgromadzenie rozśpiewane, wielobarwne, rodzinne i radosne. Pochód rozpocznie się po mszy św. odprawionej w południe w Archikatedrze Chrystusa Króla. Wymarsz przewidziany jest na godz. 13.30. Uczestnicy przejdą ul. Powstańców, Lompy, Jagiellońską, i ul. Wita Stwosza wrócą przed katedrę.
Katowicki orszak będzie miał charakter średniowiecznej pielgrzymki do Ziemi Świętej śladami miejsc uświęconych wydarzeniami z historii narodzin Chrystusa. Do grona aktorów-amatorów, obok nauczycieli i uczniów, rodziców i dzieci, dołączą młodzi uczestnicy widowiska "Franciszek- wezwanie z Asyżu", którzy pod kierunkiem reżysera Mariusza Kozubka przygotowują się do odegrania scen biblijnych. Nie zabraknie również pastuszków, aniołów i diabłów. Honorowy patronat nad imprezą objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz prezydent Katowic Piotr Uszok.
W ubiegłym roku w 93 miastach Polski w orszakach w kraju poszło ponad 200 tys. osób, a w orszaku warszawskim ponad 40 tys. - poinformował Marchewicz.
Głównym organizatorem pochodów jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w ich przygotowaniu. Od 2012 r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Jak poinformował zastępca dyrektora Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk, wolontariusze w 22 miastach w trakcie przemarszu będą zbierać pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. Przypomniał, że w ub.r. podczas warszawskiego orszaku zebrano 40 tys. zł, co wystarczyło na ufundowanie dziesięciu całorocznych stypendiów.
W każdym z miast, w którym przejdą orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. Patronat nad warszawskim orszakiem objęli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.