Powstało Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej

W Rzeszowie uroczyście została zainaugurowana działalność Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej, pierwszego i jedynego ośrodka tego typu w Polsce.

"Podkarpacie jest szczególnie predestynowane do takiej roli ze względu na to, że w czasach PRL-u właśnie na naszym terenie powstało najwięcej, bo 200 kościołów” - mówi dr Grażyna Ryba, kierownik centrum. „Władza nie wydawała pozwoleń na budowę świątyń. Budowano więc bez formalnych pozwoleń. Zwłaszcza gdy biskupem został Ignacy Tokarczuk. Nie było środków materialnych, ludzie tworzyli wspólnotę, żyli ideą. Na ten temat powstały już publikacje. My chcemy to wszystko dokumentować. Nawet jeśli ktoś zniszczy budowle, ich pamięć zostanie zachowana w naszych archiwach” - wyjaśnia dr Ryba. Pierwsza kolekcję, która trafiła do centrum, stanowią zbiory kart inwentaryzacyjnych kościołów diecezji warszawskiej, łódzkiej i katowickiej. Przekazał je prof. Andrzej Olszewski z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej wydaje również pismo „Sacrum AT decorum”. "To jedyne pismo naukowe i popularyzatorskie w Polsce poświęcone tej tematyce. W pierwszym numerze są m.in. artykuły poświęcone architekturze sakralnej i witrażom" - mówi dr Ryba. Centrum będzie pełniło dwie podstawowe funkcje: archiwizacyjno-dokumentacyjną oraz naukowo-dydaktyczną. Centrum to jednostka działająca w ramach Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podobne ośrodki funkcjonują w Niemczech, we Włoszech, Francji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »