Góralski Karnawał

Najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski z turoniami, gwiazdami i szopkami, a także najlepsi góralscy tancerze będą gościć od środy do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej gdzie odbędzie się 42. Góralski Karnawał.

"Atmosfera radosnego kolędowania i ludowej zabawy od lat ściąga do Bukowiny kolędników i rzesze turystów z całego kraju" - powiedział dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej Bartłomiej Koszarek.

Zdaniem etnografów, na terenie Polski południowej nadal żywo kontynuowane są tradycje kolędnicze. Najliczniejsze reprezentacje zakwalifikowane podczas regionalnych eliminacji do finału w Bukowinie, przyjadą z województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Grupy kolędniczy będą rywalizować o główne trofea w postaci "złotych", "srebrnych" i "brązowych" spinek góralskich. Grupy oceni powołana komisja artystyczna, składająca się ze specjalistów w różnych dziedzinach folkloru: etnografów, etnologów, etnomuzykologów i folklorystów.

"Odwiedziny kolędników w domach polegały na składaniu gospodarzom okolicznościowych życzeń. Oprawa takich odwiedzin bywała rozmaita, w zależności od regionu, nawet wsi. Kolędników nazywano podłaźnikami, winszownikami, szczodrakami, nowoleciętami, drabami. Były też bardziej spektakularne, widowiska kolędnicze z charakterystycznymi rekwizytami takimi jak gwiazda, szopka oraz zoomorficzne maszkary zwierzęce, a więc turoń lub koza, cap rzadziej konik lub kobyłka" - opowiadał etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu i juror festiwalu, Benedykt Kafel.

Głównym organizatorem Góralskiego Karnawału jest Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy".

Historia góralskiego karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej sięga 1973 roku, kiedy to z inicjatywy folklorysty i ówczesnego prezesa Domu Ludowego, Józefa Koszarka po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, największej na świecie organizacja promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach m.in. Rio de Janeiro.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »