Wielki Tydzień w Avili będzie miał odtąd „międzynarodowe znaczenie turystyczne” (Interés Turístico Internacional). Taką decyzję hiszpańskiego Ministerstwa Przemysłu, Turystyki i Handlu przyjęli z radością mieszkańcy tego miasta, a szczególnie tamtejsze arcybractwa
Starania o to wyróżnienie trwały od kilku lat. Tym samym Avila dołącza do innych miast Hiszpanii, które uzyskały je już wcześniej. Należą do nich Zamora, Valladolid, León i Salamanka.
Za przygotowanie Wielkiego Tygodnia w Avili odpowiada 14 bractw, które organizują łącznie 16 procesji. Pierwsza wychodzi w tzw. Piątek Boleści, poprzedzający Niedzielę Palmową; ostatnia – w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Bractwa niosą figury, których autorami są wielcy hiszpańscy rzeźbiarze jak Gregorio Fernández, Juan de Juni i Berrugete oraz bardziej współcześni – Antonio Arenas, Gerardo Morante czy Manuel Romero. W ten sposób podtrzymywana jest nieprzerwanie wiekowa tradycja, której początek sięga 1540 r., kiedy to Patronat Świętego Prawdziwego Krzyża zorganizował po raz pierwszy procesje.
Wielki Tydzień w Avili jest zawsze wielkim przeżyciem religijnym. Miasto staje się wówczas kastylijską Jerozolimą. Spotkanie Jezusa z Maryją przed katedrą w Wielki Poniedziałek, Via Matris i Droga Krzyżowa wzdłuż zabytkowych murów miasta to bez wątpienia najważniejsze chwile tego tygodnia. Droga Krzyżowa, która odbywa się w Wielki Piątek wczesnym świtem, gromadzi ponad 10 tys. osób. Warto podkreślić, że Wielki Tydzień w Avili polscy słuchacze mogli poznać dzięki Radiu Watykańskiemu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.