Reklama

Na kocią łapę?

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin rozpoczyna kampanię zniechęcającą do pozostawania w konkubinacie. – Będziemy pokazywać zagrożenia, z jakimi wiąże się życie na kocią łapę: problemy dorosłych i dzieci z takich związków oraz odcinanie się od łaski Bożej, która obecna jest w sakramentalnym małżeństwie – mówi ks. Przemysław Drąg.

Reklama

Według badań, blisko połowę konkubinatów tworzą osoby młode i bardzo młode. Rośnie przy tym liczba rozwiedzionych, maleje liczba osób w tradycyjnych, trwałych związkach małżeńskich i coraz mniej osób jest przekonana, że ślub jest potrzebny, by tworzyć szczęśliwą rodzinę.

– Według oficjalnego spisu Głównego Urzędu Statystycznego z 2011 w konkubinatach w Polsce żyje zaledwie 3 proc. Polaków. Ale w liczbach bezwzględnych jest to aż 643 tys. par, niemal dwa razy więcej niż w 2002 r. – mówi ks. Wojciech Sadłoń SAC z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

W 2013 roku zawarto najmniej małżeństw od 1945 roku. Rośnie natomiast liczba związków nieformalnych.

- Wśród 1500 par, które uczestniczyły w ubiegłym roku w organizowanych przez nas „Wieczorach dla zakochanych”, blisko połowa już mieszka ze sobą przed ślubem – mówi dr Jerzy Grzybowski, współzałożyciel ruchu „Spotkania Małżeńskie”. – Młodzi coraz częściej boją się ślubu, nie chcą zamykać sobie drogi do związku sakramentalnego, gdyby ich związek się rozpadł. Towarzyszy temu coraz większa obojętność religijna, a młodzi coraz częściej podkreślają, że ślub kościelny i tak nie chroni przed rozwodem – dodaje.

Jerzy Grzybowski podkreśla również konieczność nowego podejścia do przygotowania młodych Polaków do sakramentu małżeństwa. Według niego trzeba prowadzić je częściej w formie warsztatów, które dadzą uczestnikom możliwość przeżycia pewnych sytuacji, związanych z relacjami międzyludzkimi.

– Trzeba przekonać narzeczonych, że ślub kościelny nie jest zniewalającą przysięgą czy pułapką, ale bramą do wielu łask, związanych z sakramentem, z których żyjący na kocią łapę nie mogą korzystać – podkreśla.

Według ks. Przemysława Drąga, dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski, młodzi wciąż pragną szczęśliwej rodziny, ale jednocześnie unikają jej.

– 90 proc. narzeczonych w Polsce przechodzi przez katechezy małżeńskie i przedślubne. Mamy najlepsze na świecie struktury duszpasterstwa, choć czasami to, co oferujemy pozostawia wiele do życzenia – przyznaje.

Kampania Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin działającego przy Episkopacie Polski, ma być próbą obudzenia wrażliwości społecznej na rosnącą od wielu lat liczbę związków partnerskich.

– Ich liczba budzi niepokój wielu rodziców i duszpasterzy. Wiele tych związków opiera się na założeniu, że dopóki jest nam ze sobą dobrze to możemy razem żyć i korzystać z przyjemności. Wraz z rosnącym stale zjawiskiem konkubinatów pojawia się negatywna konsekwencja w postaci lęku przed odpowiedzialnością za drugą osobę, lęku przed posiadaniem dzieci, przed zaangażowaniem się na poważnie w życie społeczne. – tłumaczy ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor KODR.

W obliczu tych zjawisk Kościół chce opracować nową strategię formacji i ewangelizacji. Takich, jak inicjatywa www.nakocialape.pl.

Jak podkreślał ks. Drąg, troska o małżeństwa to sprawa polityków, od których mamy prawo oczekiwać zbudowania wreszcie odpowiedniej polityki prorodzinnej, a także zwykli ludzie świeccy.

Poniżej dane kontaktowe:

Fundacja Razem w Rodzinie
e-mail: kontakt@nakocialape.pl
tel. 48 534 355 305
www.nakocialape.pl

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama