Od oceanu do oceanu

Droga 2/2014

Od Władywostoku do Fatimy. 65 tys. km, 24 kraje, kilka milionów ludzi – z Ikoną Częstochowską przez świat w obronie życia.

 

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” to inicjatywa świeckich liderów ruchów obrony życia z kilkudziesięciu krajów. Rozpoczęło ją przyłożenie kopii ikony do oryginału na Jasnej Górze i poświęcenie jej przez abp. Stanisława Nowaka w styczniu 2012 roku. Przed oryginałem tej ikony liderzy ruchów pro-life z 18 krajów w ręce Matki i Wspomożycielki uroczyście złożyli „Akt powierzenia ochrony cywilizacji życia i miłości”. Właściwa pielgrzymka rozpoczęła się 15 czerwca we Władywostoku. Od tego czasu ikona nieustannie wędruje, goszczona zarówno przez Kościół prawosławny, jak i Kościół katolicki. Uczestnicy pielgrzymkowej akcji rozprowadzili już 250 tysięcy ulotek z aktem powierzenia Matce Bożej sprawy cywilizacji życia, odwiedzili ponad 400 miejscowości, 75 katolickich katedr i 73 wielkich sanktuariów oraz prawie 50 cerkwi prawosławnych. Pierwszy etap tej niezwykłej podróży zakończył się w Nazaré w Portugalii, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej z Nazaretu, a czczona tam figurka Matki Bożej raz w roku jest zanoszona nad ocean.

Dlaczego ikona?

 

Ikona to zgodnie starą tradycją chrześcijańską „okno” do świętości, do nieba. Można w niej, czy też przez nią, spotkać Bożą obecność oraz ujrzeć świat i wieczność oczami Boga. Ikonę z Jasnej Góry do peregrynacji wybrali przedstawiciele ruchu prawosławnego z Rosji, jako najbardziej czczoną, znaną i łączącą Wschód i Zachód. Ikona częstochowska jest w Rosji znana i ceniona. Czci ją Kościół prawosławny. W prawosławiu nosi ona imię „Niepokonane Zwycięstwo”. Sam obraz jest w typie Hodegetria, czyli „Przewodniczka”. To znaczy, że Matka Boża prowadzi do Chrystusa, ukazuje drogę do Boga – Dawcy Życia. Dlatego prawą ręką wskazuje na Chrystusa. Jako kochająca Matka chroni życie.

Matka Boża Częstochowska jest uznawana przez tradycję chrześcijańską za napisaną przez św. Łukasza Ewangelistę na blacie stołu z Jej rodzinnego domu w Nazarecie. Ta piękna legenda jest jedną z przyczyn, dla których Pani z Jasnej Góry jest szczególną patronką obrońców życia i rodziny.

Kopia

Kopia przeznaczona do peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” została wykonana w Polsce metodą tradycyjną, przy użyciu tempery żółtkowej i barwników naturalnych oraz listków 23 karatowego złota. Cechą charakterystyczną tego obrazu są łzy na lewym policzku Matki Bożej.

KU

 

Zamówienia albumu „Od Oceanu do oceanu. 65 tys. km z Ikoną Częstochowską przez świat w obronie życia”. To pięknie wydane, ponad trzystustronicowe wydawnictwo dokumentuje niemal dzień po dniu, miejscowość po miejscowości, tę niezwykłą peregrynację.:
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia,
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a, 80-286 Gdańsk;
publikacje@hli.org.pl;
tel.: 583411911; faks: 583461002.
Format A4, 336 stron, papier kredowy, pełny kolor, twarda oprawa.
Cena: 85 zł, wysyłka za pobraniem: 15 zł.
Album jest cegiełką na kolejny – amerykański – etap peregrynacji.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  wiecej »