Kolejną wspólną inicjatywę na rzecz pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej podjęli arcybiskup stołecznego Bangi Dieudonné Nzapalainga i tamtejszy imam Oumar Kobine Layama.
Udali się do Stanów Zjednoczonych, by przekonać władze tego kraju i Organizację Narodów Zjednoczonych o potrzebie wysłania do ich ojczyzny oenzetowskich sił pokojowych. Ich zdaniem winny one zastąpić obecne tam teraz siły Unii Afrykańskiej MISCA, które nie zdołały zapewnić większego bezpieczeństwa ludności stale zagrożonej przez grupy zbrojne. Trwają tam nadal starcia między rebeliantami z Seleki, którzy przejęli i następnie utracili władzę, a zwalczającym ich ugrupowaniem Antibalaka.
Obaj zwierzchnicy religijni przemierzyli już wspólnie w swym kraju setki kilometrów, by poznać z bliska sytuację i dać świadectwo katolicko-islamskiej współpracy pokojowej. W wielu miejscach Republiki Środkowoafrykańskiej dostrzegli oznaki nadziei i dobrosąsiedzkich relacji między chrześcijanami i muzułmanami. Widzieli też jednak spalone i opustoszałe wioski, ludzi żyjących w lęku i licznych jeszcze na tym terenie zbrojnych „panów wojny”, jak ich określił abp Nzapalainga, zatrzymując się wraz z imamem w Paryżu po drodze do Ameryki.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.