Abraham

Wielki patriarcha, ojciec wszystkich wierzących, dający nam doskonały przykład modlitwy – tak przed laty scharakteryzował Abrahama papież Benedykt XVI w jednej ze swych katechez.

Ale Abraham to postać fascynująca nie tylko papieży, teologów, czy biblistów. To także bohater/temat wielu dzieł sztuki.

Przykładowo: Marc Chagall na jednym ze swych obrazów, starał się przeniknąć w głąb dusz Abrahama i Izaaka. Do jakiego stopnia się to mu udało? Można zobaczyć tutaj

Andrea del Sarto malując pełne bólu i lęku twarze Abrahama i Izaaka, przełamywał konwencje tradycyjnego malarstwa renesansowego (zobacz tutaj).

Andriej Rublow namiot Abrahama, dęby Mamre i posiłek, który przygotował Abraham, zamienił na swej ikonie w symbole o znaczeniu teologicznym (zobacz tutaj).

Paolo Veronese na swym obrazie ukazał kulminacyjną chwilę dramatycznej, biblijnej opowieści, gdy anioł w ostatniej chwili łapie za rękę Abrahama (zobacz tutaj).

Wreszcie Adam Elsheimer w swym najlepszym dziele, za jakie uchodzi jego „Gloryfikacja Krzyża”, ukazuje Abrahama wśród stojących pod krzyżem świętych i proroków. To właśnie krzyż w kompozycji Elsheimera pełni taką rolę, jaką winien pełnić w naszej duchowości. Jest jej kręgosłupem (zobacz tutaj).

***

To tylko kilka z biblijnych obrazów na których pojawia się Abraham. My natomiast, w naszym nowym konkursie, mieliśmy dla Państwa 3 płyty DVD z filmem „Abraham. Przymierze z Bogiem”, wyreżyserowanym przez Josepha Sargenta. Pytanie konkursowe brzmiało: jak nazywał się dziadek Abrahama? Chodziło o Nachora, a nagrody otrzymują: 

Ela Smyk z Wrocławia, Małgorzata Włodarczyk z Bydgoszczy oraz Alicja Mrozowska ze Skarżyska-Kamiennej 

Gratulujemy, komplety prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  3°C Środa
  dzień
  3°C Środa
  wieczór
  wiecej »