Rosyjski Kościół Prawosławny troszczy się o swoich wiernych na Ukrainie, „podzielonych przemocą i nienawiścią”. Podkreślił to rzecznik patriarchatu moskiewskiego Władimir Legojda, przedstawiając perspektywy stosunków ukraińsko-rosyjskich i rolę Cerkwi w trudnej sytuacji konfliktowej.
Władimir Legojda wskazał na istniejące różnice regionów Ukrainy co do mentalności, języka i preferencji politycznych. Tym, co jego zdaniem może zjednoczyć społeczeństwo ukraińskie, jest podłoże duchowo-moralne. W Kościele prawosławnym patriarchatu moskiewskiego widzi on pozapaństwową siłę będącą w stanie zjednoczyć zwaśnionych ludzi, jak to określił, „z obu stron barykad”. Bez powrotu do wspólnych korzeni i wartości wiary prawosławnej nie uda się jego zdaniem osiągnąć porozumienia. Władimir Legojda powiedział, że patriarsze moskiewskiemu Cyrylowi jednakowo drodzy są Rosjanie i Ukraińcy oraz przedstawiciele innych narodów, a o ich pomyślność modli się codziennie podczas sprawowanych liturgii. Patriarchat moskiewski oficjalnie stara się zachować neutralność w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, niezależnie od pojedynczych wypowiedzi różnych duchownych prawosławnych wprost popierających działania Władimira Putina.
Pojednawcze tony wypowiedzi szefa służby informacyjnej patriarchatu moskiewskiego budzą większą nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu, niż buńczuczne i agresywne słowa niektórych polityków rosyjskich, wzywające do rozbioru państwa ukraińskiego przy pomocy tzw. „pokojowej” interwencji armii rosyjskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.