Studenci z Politechniki Rzeszowskiej opracowali niedrogi system, który pozwoli na sterowanie komputerem bez użycia myszki czy klawiatury – tylko za pomocą mimiki, ruchów głowy i komend głosowych. Ma on służyć m.in. niepełnosprawnym.
Projekt, nad którym pracują rzeszowscy studenci nazywa się Face Controller. Ich zespół - Power of Vision - dzięki temu rozwiązaniu zajął zajęli pierwsze miejsce w kategorii „Projekty Społeczne” w polskiej edycji Imagine Cup. To największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów, organizowany przez firmę Microsoft.
Dzięki systemowi można przesuwać kursor po ekranie za pomocą skinień głowy. Otwarcie ust działa z kolei jak kliknięcie myszką, a za pomocą głosu można wpisywać na wirtualnej klawiaturze poszczególne wyrazy czy zdania lub przeliterować daną sekwencję znaków.
Podczas polskiego finału konkursu został zaprezentowany prototyp systemu Face Controller. Wykorzystuje on dostępny na rynku system Kinect. To czujnik ruchu, który powszechnie stosowany jest np. w grach na konsolę. Wystarczy urządzenie ustawione przy komputerze, które samo wykrywać będzie odpowiednie ruchy głowy i mimikę.
Zespół nie skończył jeszcze prac nad systemem i chce go rozwijać. – Żeby wypuścić produkt na rynek, trzeba być pewnym, że to jest dokładnie to, do czego dążymy. Chociaż to, co zrobiliśmy już działa, staramy się udoskonalać projekt i sprawić, by nikt nie miał powodów do narzekania – podkreśla Piotr Wrotny z Power of Vision. Dodał, że zespół pracuje m.in. nad tym, by z rozwiązania mogły korzystać osoby z różnymi formami niepełnosprawności.
Power of Vision będzie jednym z polskich zespołów, które wezmą udział w półfinałach światowych Imagine Cup odbywających się online w maju. Finały światowe zaplanowane są na lipiec w Seattle w Stanach Zjednoczonych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.