Exposé w domu okupantów

To musiało być niesamowite! Piotr staje w Cezarei Nadmorskiej w domu oficera armii okupacyjnej i zamiast oddać cześć imperatorowi: „Ave Caesar”, opowiada o Jezusie z Nazaretu i mówi o Nim rzeczy niezwykłe.

Rzymianie weszli do Palestyny w 64 r. przed Chr. Przywiódł ich tam znakomity wódz Pompejusz, którego potem nazwano Wielkim. W czasie gdy Piotr zjawił się w domu centuriona, kontrolowali Ziemię Świętą od ponad stulecia.

Ich główny garnizon znajdował się właśnie w Cezarei Nadmorskiej. Tam też rezydował prokurator – wówczas tak dobrze znany – Poncjusz Piłat. I stamtąd w czasie najważniejszych świąt żydowskich prokurator ów udawał się do Jerozolimy, aby z bliska czuwać i reagować, gdyby była taka konieczność.

Tu niejako role się odwracają. To do garnizonu okupacyjnego przybywa pierwszy z apostołów i oświadcza: „Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu”.

Owszem, nie było to na głównym placu apelowym rzymskiego legionu podczas oficjalnej zbiórki, musztry czy ćwiczeń. Było to w domu dowódcy oddziału, centuriona Korneliusza, który od dawna fascynował się religią okupowanego narodu.

Korneliusz zapewne wiedział, że Żydzi żyli w oczekiwaniu na Mesjasza, który przyjdzie ich wyzwolić. Mesjasza, czyli namaszczonego przez Boga. I teraz słyszy od Piotra o owym Jezusie, „którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą”.

Ale św. Piotr nie poprzestaje na tym, idzie dalej, znacznie dalej: „Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych... Każdy, kto w Niego wierzy, w Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów”.

Bycie sędzią żywych i umarłych to prerogatywa samego Boga. A odpuszczenie grzechów? Przypomnijmy znaną ewangeliczną scenę: przed Panem Jezusem spuszczają przez otwór w dachu sparaliżowanego, a Ten mówi mu: „Synu, odpuszczają ci się twoje grzechy”. Świadkowie tej sceny byli do gruntu zdumieni i zgorszeni: „Któż może odpuszczać grzechy oprócz samego Boga?”.

Niesamowite jest to Piotrowe exposé w domu Korneliusza, i biorąc pod uwagę okoliczność wygłoszenia, i jeszcze bardziej uwzględniając jego treść, którą dopełnia przypomnienie, że Jezusa z Nazaretu, zabitego i zawieszonego na drzewie krzyża, „Bóg wskrzesił trzeciego dnia”.

***

Tekst czytania znajdziesz tutaj

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  3°C Środa
  dzień
  3°C Środa
  wieczór
  wiecej »