Telewizja Polska nie uruchomi na razie kanału TVP Dokument - zdecydował w środę zarząd spółki. Zamiast nowego programu telewizja publiczna zapowiada wzmocnienie pasm z filmami dokumentalnymi w TVP Kultura i TVP Historia.
Decyzję zarząd argumentuje tym, że nowy kanał mógłby nadawać jedynie dla wybranych odbiorców telewizji satelitarnej i kablowej, tymczasem nadawane naziemnie TVP Kultura i TVP Historia są dostępne dla ponad 99 proc. Polaków.
Telewizja Polska otrzymała koncesję na nadawanie dwóch kanałów tematycznych - TVP Dokument i TVP Rozrywka - w listopadzie 2012 r. Program o tematyce rozrywkowej rozpoczął emisję w kwietniu 2013 r. Na uruchomienie TVP Dokument zgodnie z koncesją telewizja publiczna ma czas do końca sierpnia br.
Kwestię uruchomienia kanału dokumentalnego zarząd odsunął w czasie; postanowił powrócić do niej, gdy będzie już wiadomo, jak zostanie zagospodarowane wolne pasmo częstotliwości. Jeżeli zostanie uruchomiony kolejny multipleks i będzie możliwość nadawania nowych naziemnych programów, Telewizja Polska "rozważy uruchomienie osobnego kanału dokumentalnego, dostępnego dla wszystkich mieszkańców Polski".
Na razie "zdecydowanie bardziej ekonomicznym i merytorycznym działaniem niż uruchamianie kolejnego kanału satelitarnego będzie zwiększenie liczby emitowanych w TVP filmów dokumentalnych i znaczne wzmocnienie siły pasm, w których są emitowane" - czytamy w środowym komunikacie Centrum Informacji TVP.
Obecnie nadawane naziemnie są 24 kanały. Telewizja Polska emituje z cyfrowych multipleksów dziewięć programów: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka i TVP ABC.
O utworzenie kanału dokumentalnego apelowali w 2011 r. polscy dokumentaliści, zaniepokojeni stanem produkcji filmów dokumentalnych.
W środowym komunikacie podkreślono, że w 2013 r. i pierwszym kwartale 2014 r. Telewizja Polska wyprodukowała lub koprodukowała 56 dokumentów, a w 2013 r. na antenie telewizyjnej Jedynki i Dwójki wyemitowano w sumie ponad 900 filmów dokumentalnych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.