Ważne bazgroły

Co Mikołaj Kopernik napisał na marginesie książki wuja?

W Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskie­go odbyła się ostatnio konferencja naukowa „Stan badań nad odręcznymi zapi­skami Mikołaja Kopernika w sta­rych drukach biblioteki WSDMW „Hosianum” w Olszynie. Poprowa­dził ją ks. Tomasz Garwoliński.

Cała sprawa zaczęła się w grudniu ubiegłego roku, kiedy prof. Teresa Borawska wskazała, że część odręcznych zapisków w księgach biblioteki może być zrobiona własnoręcznie przez wielkiego astronoma.

W bada­nie tej kwestii zaangażowali się m.in. prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, bp Julian Wojtkowski, a także laboratorium kryminalis­tyczne w Olsztynie, które zaofero­wało pomoc w identyfikacji pisma Mikołaja Kopernika – porównując zapiski z rękopisami astronoma.

– Notatki, nad którymi prowa­dzimy badania, znajdują się w dzie­sięciu woluminach pochodzących z XV i pierwszej połowy XVI wieku. Są to księgi prawnicze, filozoficzne, teologiczne i astronomiczne – mówił podczas konferencji ks. Garwoliński.

Zapiski w inkunabułach to m.in. podkreślenia, notatki i poprawki – część z nich została wykonana przez Kopernika, inne przez Łukasza Watzenrode czy Tiedemanna Giese.

Zapiski wymagają dalszych ba­dań z pomocą grafologów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, NAUKA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »