Przewodnik operowy

Czym jest opera? Reliktem przeszłości? A może sztuką „która wskazuje drogę do ludzkiej duszy” – jak w jednym z wywiadów stwierdziła sopranistka Ewelina Szybilska.

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazało się niedawno jedenaste już wydanie „Przewodnika operowego” autorstwa Józefa Kańskiego. To bez wątpienia kanoniczna pozycja dla wszystkich wielbicieli opery, ale także znakomita publikacja, po którą sięgnąć mogą i początkujący melomani, próbujący dopiero zagłębiać się w operowe arkana.

Kański – wybitny muzykolog i krytyk muzyczny – poszerzył XI wydanie o 30 nowych haseł. Tym samym, obok takich arcydzieł, jak „Don Giovanni” Mozarta, „Aida” Verdiego, czy „Zygfryd” Wagnera, znalazł się też chociażby „Kupiec wenecki” Andrzeja Czajkowskiego, „Sen nocy letniej” Benjamina Brittena, „Ariadna” Elżbiety Sikory, czy „Sprawa Makropulos” Leoša Janáčka.

Hasła zawierają nie tylko streszczenia librett, ale także m.in. biogramy poszczególnych kompozytorów oraz komentarze do omawianych dzieł. Dzieł, które zakwalifikować można do najróżniejszych muzyczno-scenicznych gatunków i podgatunków, takich jak np. komedia heroiczna, dramat liryczny, tragedia muzyczna, igraszki sceniczne, baśń operowa, opera komiczna, opera biblijna, wodewil…

Na niemal 900 stronach „Przewodnika operowego” znajdziemy więc multum faktów, ciekawostek, ale też tego, co chyba najważniejsze – niesamowitych, fascynujących historii i opowieści, których ludzkość spragniona była od zawsze.

W operowych librettach jest ich bez liku. Józef Kański udowadnia do na każdej stronie swego opus vitae.

***

Poniżej, do posłuchania, utwór „Coro degli zingari” z opery „Trubadur” Verdiego. Kański pisze o niej m.in. tak: „muzyka Verdiego - nadzwyczaj melodyjna, pełna temperamentu i stanowiąca nader wdzięczne pole do popisu dla śpiewaków - wynagrodziła w znacznej mierze niedostatki libretta, toteż premiera Trubadura stała się prawdziwym triumfem kompozytora. W niedługim czasie wszedł Trubadur na stałe do repertuaru teatrów operowych świata”.

Fledermaus1990 Giuseppe Verdi - Il Trovatore - Coro degli zingari (Anvil Chorus)

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »