Laserowa korekcja wad wzroku

Laserowa korekcja wad wzroku jest zabiegiem o skuteczności sięgającej - zależnie od wielkości wady - od 80 do nawet 100 proc. - wynika z 10-letniej obserwacji pacjentów, którzy przeszli te zabiegi w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

Okazją do podsumowania był operowany niedawno 100-tysięczny pacjent. Pierwszy zabieg w placówce znanej jako klinika przy Ceglanej odbył się w styczniu 1990 r. Szpital był wówczas pierwszym w Polsce ośrodkiem przeprowadzającym zabiegi z wykorzystaniem lasera excimerowego, a zarazem jednym z pierwszych w Europie. Choć próby operowania wad wzroku podejmowano jeszcze przed wprowadzeniem lasera, to zrewolucjonizował on ten obszar medycyny. Dziś obok operacji zaćmy korekcje wad wzroku to najbardziej powszechne operacje w okulistyce.

"Przez pierwsze 7 lat byliśmy jedyną placówką przeprowadzającą takie zabiegi w Polsce. To była całkowicie pionierska metoda, laser został wdrożony do chirurgii okulistycznej w 1989 r. pierwszy zabieg został wówczas wykonany w Stanach Zjednoczonych, my byliśmy tylko pół roku za nimi. Pacjenci są nam nadal wierni, ostatnio dzwoniła do mnie pani z Wybrzeża, którą operowałam jako drugą. Chce teraz u nas korygować inną wadę. Jeśli chodzi o sprzęt, to dysponujemy już czwartą generacją lasera" - powiedziała podczas konferencji prasowej prof. Ewa Mrukwa-Kominek z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano wyniki 10-letniej obserwacji pacjentów po takich zabiegach. "Mamy zaskakująco pozytywne efekty - efektywność i bezpieczeństwo są na bardzo wysokim poziomie. Przy wadach niskich i średnich - do 6 dioptrii - efektywność wynosi 98, a czasem 100 proc. Przy wyższych wadach od 80-85 proc." - poinformowała okulistka dr Beata Stachowicz.

Jak zaznaczyła, początkowo operowano pacjentów nawet z bardzo poważnymi wadami - 18-20 dioptrii. Obecnie zgodnie z unijnymi normami operuje się do 10 dioptrii. "Pacjenci z wysokimi wadami są niesamowicie zadowoleni (...). Taki człowiek wchodząc pod prysznic musi włożyć okulary, żeby odkręcić kurek, to urasta do rangi problemu psychologicznego" - dodała dr Stachowicz.

Przebieg operacji jest podobny, niezależnie od wady - usuwa się powierzchowną warstwę rogówki, a następnie laser wykonuje fotoablację - wypala część powierzchownej rogówki, modelując ją tak, aby skompensować wadę. Rogówka szybko się regeneruje, pacjenci wracają do zdrowia w ciągu kilku dni.

Jak zaznaczyła prof. Mrukwa-Kominek, na całym świecie laserowa korekcja wad wzroku jest uważana za zabieg chirurgii estetycznej i płacą za nią sami pacjenci. Tak jest również w Polsce. W opinii środowiska okulistycznego, wskazana byłaby refundacja w określonych przypadkach - poważnych wad, utrudniających normalne funkcjonowanie, oraz jednostronnych wad u dzieci, gdzie takie zabiegi chronią przed dalszym rozwojem niedowidzenia.

100-tysięcznym pacjentem w katowickiej klinice był 24-letni pan Marcin z Zabrza: "Zdecydowałem się na operację, bo muszę nosić okulary i nie mogę zrobić wyższej kategorii prawa jazdy, a jest mi potrzebne do pracy. Trochę się stresuję, ale pani doktor powiedziała, że wszystko będzie w porządku" - powiedział dziennikarzom.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDYCYNA, NAUKA, WZROK

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »