Wprowadzenie nowych kanoników warmińskiej kapituły katedralnej we Fromborku.
W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku odbyła się uroczystość instalacji nowych kanoników i prepozyta warmińskiej kapituły katedralnej. Uroczystościom przewodniczył abp Wojciech Ziemba. Metropolita warmiński wprowadził nowego prepozyta, ks. Andrzeja Lesińskiego, do stali, wygłaszając aklamację, na mocy której objął on ten urząd. – Zaświadczam o zgodnym z prawem objęciu tego miejsca w stali kapituły – wygłosił ks. Lesiński. Następnie, jako nowy prepozyt, ks. Lesiński wprowadził w urząd nowych kanoników – trzech gremialnych (ks. Paweł Rabczyński, ks. Lucjan Świto, ks. Jacek Wojtkowski) i jednego honorowego (ks. Tadeusz Marcinkowski). Przybliżył również sylwetki nowych kanoników.
– Kapituła, można powiedzieć, jest senatem biskupa diecezjalnego. W przeszłości miała ogromne znaczenie dlatego, że współrządziła diecezją, była współgospodarzem. Obecnie głównie spełnia funkcje liturgiczne. Oczywiście i obecnie biskupi zasięgają rady w najważniejszych sprawach, w zarządzie diecezją. Dzisiejsza uroczystość o tyle jest ważna, że wszystkie miejsca rzeczywiste w kapitule zostały wypełnione. Obecnie kapituła fromborska liczy dwunastu kanoników. Przez wieki tak było, jest tak i dzisiaj – mówi nowy prepozyt kapituły ks. Andrzej Lesiński.
Na uroczystości obecni byli liczni goście, w tym marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, starosta braniewski Krzysztof Kowalski, burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska i przedstawiciele rady parafialnej. Po instalacji kanoników składali życzenia nowemu prepozytowi oraz nowym kanonikom. – Uczestniczymy dziś w wyjątkowych uroczystościach wprowadzenia nowych kanoników warmińskiej kapituły katedralnej. Dzieje się to w miejscu wyjątkowym, na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Nowo mianowanym kanonikom i prepozytowi składam gratulacje i życzę „Szczęść Boże”, jednocześnie deklarując pełną współpracę samorządu województwa – mówił marszałek Jacek Protas.
Ks. Paweł Rabczyński urodził się w 1973 r. w Nidzicy. Absolwent WSD „Hosianum”. Święcenia przyjął w 1997 r. W latach 1999–2003 odbył studia z teologii fundamentalnej na KUL, uwieńczone doktoratem. Od 2011 r. rektor WSD „Hosianum”. 31 sierpnia 2012 r. mianowany kanonikiem honorowym warmińskiej kapituły katedralnej.
Ks. Lucjan Świto urodził się w 1969 r. Absolwent WSD „Hosianum”. Święcenia przyjął w 1994 r. W latach 1995–1998 odbywał studia na wydziale prawa kanonicznego Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego. W grudniu 2001 r. uzyskał tytuł doktora, a w 2011 r. doktora habilitowanego w zakresie prawa kanonicznego. Obecnie piastuje funkcję oficjała Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej. Od 2012 r. profesor nadzwyczajny i kierownik Wydziału Prawa Kanonicznego UWM w Olsztynie. W 2012 r. mianowany kanonikiem honorowym.
Ks. Jacek Wojtkowski urodził się w 1969 r. Absolwent WSD „Hosianum”. Święcenia przyjął w 1994 r. Po studiach specjalistycznych w 2001 r. obronił doktorat. Pracował w kurii jako notariusz kancelarii kurii, a od 2006 r. jako archidiecezjalny konserwator zabytków. Od 2009 r. dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Od 2012 r. proboszcz parafii katedralnej we Fromborku. W 2012 r. mianowany kanonikiem honorowym.
Ks. Tadeusz Marcinkowski urodził się w 1969 r. Absolwent WSD „Hosianum”. Święcenia przyjął w 1995 r. W latach 1998–2004 przebywał na studiach na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, ukończonych obroną pracy doktorskiej z teologii duchowości. Od 2011 r. proboszcz parafii św. Anny w Olsztynie. Od 2013 r. pełni urząd kanclerza i rzecznika prasowego kurii archidiecezji warmińskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.