Odpowiedź na to pytanie można było usłyszeć u wrocławskich paulinów podczas nowenny przed uroczystością NMP Częstochowskiej.
O. Waldemar przypomniał mało znaną historię, która zaświadcza o tym, że to Maryja sama wybrała Polskę za kraj swojego królowania, jeszcze zanim król Jan Kazimierz w 1656 r. uznał Ją oficjalnie za władczynię polskiego państwa.
Przypomniał historię, która zaczyna się w 1608 r. w Neapolu. Włoski jezuita, Giulio Mancinelli modlił się do Niepokalanej, prosząc, by mu objawiła, jaki jeszcze tytuł chciałaby mieć w Litanii Loretańskiej.
W wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP, 14 sierpnia 1608 roku, zobaczył Matkę Bożą i… klęczącego u Jej stóp swojego współbrata z nowicjatu, św. Stanisława Kostkę (mijała akurat 40. rocznica jego śmierci).
Zawołał: „Królowo Wniebowzięta, módl się za nami!". „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? - usłyszał. - Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie".
Władze kościelne, po powołaniu komisji do zbadania wspomnianego objawienia, potwierdziły jego prawdziwość.
Jezuita, choć już zaawansowany wiekiem, wyruszył wówczas w pieszą pielgrzymkę do Polski. 8 maja 1610 r. przybył do Krakowa. Kolejne objawienie Matki Bożej przeżył tu, w katedrze wawelskiej, przy grobie św. Stanisława.
Maryja powtórzyła, że jest Królową Polski, prosiła również o widzialny symbol Jej królowania - na co odpowiedzieli w 1628 r. mieszkańcy Krakowa, umieszczając na wieży bazyliki Mariackiej królewską koronę (w 1666 r., w 10. rocznicę ślubów Jana Kazimierza, zastąpiła ją większa).
*
Nowenna w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. św. Antoniego odprawiana jest codziennie o 17.30 (po niej celebrowana jest o 18.00. Msza św. z homilią).
W uroczystość NMP Częstochowskiej, 26 sierpnia, główna Msza św. odpustowa u paulinów zostanie odprawiona o 18.00, a przewodniczyć jej będzie o. Józef Stępień, przeor klasztoru w Biechowie. W czasie tej Eucharystii - a także podczas Mszy św. o 7.00 i 9.00 - odnowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
26 sierpnia o 16.00 spod kościoła pw. Świętej Rodziny na Sępolnie wyruszy tradycyjna już międzyparafialna pielgrzymka do kościoła pw. NMP Częstochowskiej przy ul. Kochanowskiego, gdzie o 18.00 odprawiona zostanie odpustowa Msza św. Trasa biegnie głównie przez park Szczytnicki, gdzie tradycyjnie „przy studni” wygłaszana jest pielgrzymkowa konferencja.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.