Przez pojednanie narodowe można będzie wspomóc trwające w Hawanie negocjacje pokojowe między rządem Kolumbii i przedstawicielami tzw. Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii FARC. Taki jest też główny cel trwającego w dniach 7-14 września „Tygodnia dla pokoju”.
Ta doroczna inicjatywa ma już 27-letnią historię. Jej pomysł zrodził się w kolumbijskim Kościele, który od samego początku bierze w niej czynny udział.
Program obejmuje liczne celebracje eucharystyczne w intencji pokoju, a także inne wydarzenia zarówno społeczne, jak i kulturalne. Chodzi bowiem o zaangażowanie w promocję pokoju i pojednania wszystkich sfer kolumbijskiego społeczeństwa. „Tydzień ten zaprasza nas do refleksji i działania na rzecz pojednania na wszystkich szczeblach, w domach, szkołach, rodzinach. Pokoju bowiem nie buduje się tylko w Hawanie, ale przede wszystkim tam, gdzie na co dzień się żyje” – podkreśla ks. Héctor Fabio Henao, sekretarz krajowy duszpasterstwa społecznego Kolumbii.
Wśród konkretnych wydarzeń tego tygodnia znajdują się m.in. warsztaty pedagogiczne, ćwiczenia w zakresie zapobiegania konfliktom, spotkania młodzieży, a także różnego typu akcje na rzecz uwolnienia osób przetrzymywanych przez ugrupowania zbrojne. Głównym aktem będą jednak marsze dla pokoju, które wyruszą w piątek 12 września o północy w różnych miastach Kolumbii. Mają być one wielką manifestacją społeczną i artystyczną całego społeczeństwa, a także wspólnym wołaniem o narodowe pojednanie.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.