Na jego podstawie zostanie opracowana "mapa religijności" Polaków.
Opracowanie najnowszej "mapy religijności" Polaków będzie głównym celem najbliższego liczenia wiernych. Badania praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) zostaną przeprowadzone w niedzielę 19 października w ponad 10,5 tys. polskich parafii.
Badanie wiernych jest coroczną akcją o charakterze statystycznym, organizowaną zazwyczaj jesienią. - Głównym celem liczenia wiernych w polskich parafiach będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na Msze św., ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do Komunii świętej. Dane posłużą do uaktualnienia statystyk w Kościele katolickim w Polsce - wyjaśnia ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału duszpasterskiego radomskiej kurii.
Badania odbywają się zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski. Każdego roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego kieruje do parafii poprzez kurie diecezjalne kwestionariusz, w którym prosi proboszczów o przeprowadzenie w określoną niedzielę zliczania wiernych obecnych i przystępujących do Komunii świętej na każdej Mszy, a także we wszystkich – o ile jest ich więcej niż jedna – świątyniach należących do parafii. Wypełniony formularz jest odsyłany do ISKK.
W 2013 r. badanie zostało przeprowadzone w niedzielę 20 października. – Wybieramy zawsze tzw. przeciętną niedzielę, która nie przypada w jakieś szczególne święto lub uroczystość, która jeszcze bardziej zmotywowałaby ludzi do uczestniczenia we Mszy św. – tłumaczy ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.
Podczas badania zakłada się, że proboszczowie podają prawidłową liczbę mieszkańców, którzy realnie zamieszkują teren parafii. Chodzi o to, by uniknąć niejasności związanych m.in. z odpływem wiernych, którzy wyemigrowali zagranicę i tylko sporadycznie utrzymują kontakt z rodzinną miejscowością, a faktycznie współuczestniczą (lub nie) w praktykach religijnych w innej miejscowości.
Z danych przedstawionych przez ISKK wynika, że od początku lat 90. ub. wieku, z roku na rok, obserwuje się niewielki, ale systematyczny spadek wskaźnika dominicantes. Oznacza to, że coraz mniej Polaków uczęszcza regularnie na niedzielną Mszę św. W 2013 r. wskaźnik dominicantes wyniósł 39,1%, zatem po raz pierwszy od 1980 r. spadł poniżej 40%. Spadek wskaźnika dominicantes dotyczy niemal równomiernie wszystkich diecezji w Polsce. Wskaźnik communicantes w 2013 r. wyniósł natomiast 16,3%. Zatem w stosunku do roku 2012 zaobserwowano wzrost liczby osób przystępujących do Komunii św.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.