Na jego podstawie zostanie opracowana "mapa religijności" Polaków.
Opracowanie najnowszej "mapy religijności" Polaków będzie głównym celem najbliższego liczenia wiernych. Badania praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) zostaną przeprowadzone w niedzielę 19 października w ponad 10,5 tys. polskich parafii.
Badanie wiernych jest coroczną akcją o charakterze statystycznym, organizowaną zazwyczaj jesienią. - Głównym celem liczenia wiernych w polskich parafiach będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na Msze św., ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do Komunii świętej. Dane posłużą do uaktualnienia statystyk w Kościele katolickim w Polsce - wyjaśnia ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału duszpasterskiego radomskiej kurii.
Badania odbywają się zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski. Każdego roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego kieruje do parafii poprzez kurie diecezjalne kwestionariusz, w którym prosi proboszczów o przeprowadzenie w określoną niedzielę zliczania wiernych obecnych i przystępujących do Komunii świętej na każdej Mszy, a także we wszystkich – o ile jest ich więcej niż jedna – świątyniach należących do parafii. Wypełniony formularz jest odsyłany do ISKK.
W 2013 r. badanie zostało przeprowadzone w niedzielę 20 października. – Wybieramy zawsze tzw. przeciętną niedzielę, która nie przypada w jakieś szczególne święto lub uroczystość, która jeszcze bardziej zmotywowałaby ludzi do uczestniczenia we Mszy św. – tłumaczy ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.
Podczas badania zakłada się, że proboszczowie podają prawidłową liczbę mieszkańców, którzy realnie zamieszkują teren parafii. Chodzi o to, by uniknąć niejasności związanych m.in. z odpływem wiernych, którzy wyemigrowali zagranicę i tylko sporadycznie utrzymują kontakt z rodzinną miejscowością, a faktycznie współuczestniczą (lub nie) w praktykach religijnych w innej miejscowości.
Z danych przedstawionych przez ISKK wynika, że od początku lat 90. ub. wieku, z roku na rok, obserwuje się niewielki, ale systematyczny spadek wskaźnika dominicantes. Oznacza to, że coraz mniej Polaków uczęszcza regularnie na niedzielną Mszę św. W 2013 r. wskaźnik dominicantes wyniósł 39,1%, zatem po raz pierwszy od 1980 r. spadł poniżej 40%. Spadek wskaźnika dominicantes dotyczy niemal równomiernie wszystkich diecezji w Polsce. Wskaźnik communicantes w 2013 r. wyniósł natomiast 16,3%. Zatem w stosunku do roku 2012 zaobserwowano wzrost liczby osób przystępujących do Komunii św.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.