Sympozjum konferencji biskupich Afryki i Madagaskaru SCEAM odbyło się w dniach 15-18 października w Douala w Kamerunie.
W komunikacie końcowym po spotkaniu podkreśla się w pierwszym rzędzie m.in. poważne problemy, jakie spowodowało pojawienie się w Afryce wirusa Ebola.
Gorączka krwotoczna sieje spustoszenie w kilku krajach afrykańskich. Stało się to także przyczyną wzmożonych działań na rzecz znalezienia skutecznego sposobu ograniczenia jej skutków. Uczestnicy sympozjum zwracają uwagę na konieczność intensyfikacji wspólnych działań społecznych w czasie trwania kryzysu wywołanego epidemią. Akcent winno się położyć przede wszystkim na prewencję i kontrole. „Zamykanie granic nie jest rozwiązaniem” – podkreślają uczestnicy kameruńskiego spotkania.
Biskupi z całej Afryki skierowali także apel do polityków. Powinni oni „prowadzić nasze kraje do demokracji i rozwoju” – czytamy w komunikacie. Podkreśla się, że nie respektowanie przemian demokratycznych i nieprzestrzeganie konstytucji jest w wielu krajach afrykańskich przyczyną napięć i niepokojów społecznych. Transformacja w tej dziedzinie jest niezbędna dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju krajów tej części świata. Uczestnicy apelują zatem o szczególną dbałość o procedury wyborcze, by głosowania były przejrzyste i demokratyczne.
Po zakończeniu sympozjum afrykańskich episkopatów bp Fridolin Ambongo Besungu OFM Cap przypomniał, że uprawiania polityki nie wolno pozostawiać samym tylko politykom. „Kościół katolicki zawsze odgrywał rolę prorocką. Gdy pojawia się zagrożenie na horyzoncie, rolą proroka jest zwrócenia na to uwagi i podniesienie alarmu. I to jest to, co my właśnie robimy” – podkreślił przewodniczący komisji sprawiedliwości i pokoju episkopatu Demokratycznej Republiki Konga.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.