O wyzwaniach związanych z 50-leciem ekumenicznego otwarcia w Kościele katolickim oraz zbliżającym się 500-leciem reformacji mówił na forum Światowej Federacji Luterańskiej kard. Kurt Koch.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wziął udział w konferencji zorganizowanej w Rzymie przez europejski oddział wspomnianej Federacji i Kościół luterański we Włoszech. Okazją było właśnie półwiecze dialogu tej chrześcijańskiej wspólnoty z katolikami. Dziś luteranie obchodzą Święto Reformacji.
W swoim wystąpieniu kard. Koch przypomniał owoce posoborowego zbliżenia ekumenicznego z luteranami, czego owocem była wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu. Jego zdaniem kolejnymi krokami powinna być podobna deklaracja w odniesieniu do Kościoła, Eucharystii i duchowieństwa. Z kolei gdy chodzi o przypadające w 2017 r. 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra, szwajcarski purpurat zaznaczył potrzebę historycznego podejścia do tej rocznicy. Jego zdaniem ma to również znaczenie ekumeniczne, gdy zdamy sobie sprawę, że Luter prezentując swoje tezy w 1517 r. był katolikiem. Z drugiej strony potrzebne jest także krytyczne podejście do protestanckiego jubileuszu, uznając potrzebę pojednania i oczyszczenia pamięci historycznej. W ten sposób rocznica ta może być znakiem nadziei na budowanie głębszej jedności i wspólnego świadectwa o obecności Boga w naszych czasach – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.