„To jest szansa na twórczy dialog Kościoła i świata w sprawach małżeństwa i rodziny”. Tak o „teologii ciała” Jana Pawła II wypowiedział się niemiecki biskup Gregor Maria Hanke OSB, ordynariusz Eichstätt.
Z jego inicjatywy rozpoczęła się tam dzisiaj już druga Międzynarodowa Konferencja o Teologii Ciała. W centrum znajduje się cykl środowych katechez Jana Pawła II pt. „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” i jego adhortacja apostolska Familiaris consortio. Wśród prelegentów, którzy debatować będą do niedzieli 16 listopada, znajdują się też wykładowcy Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
Według bp. Hanke to właśnie „teologia ciała" jest w stanie zaproponować coś sensownego w posynodalnej debacie o małżeństwie i rodzinie. „Teologia ciała ma wspaniały potencjał, by pokazać piękno powołania mężczyzny i kobiety” – stwierdził bp Hanke i dodał, że tak uprawiana teologia nie ma w sobie cienia zarozumiałości, lecz chce ukazać pierwotny zamysł Stworzyciela wobec kobiety i mężczyzny. Ordynariusz Eichstätt wyraził zdziwienie, że głęboka propozycja pastoralna Jana Pawła II, jaką jest „teologia ciała”, nie wzbudziła dotąd zainteresowania w Niemczech, a nawet w samym Watykanie. „Byłem trochę zaskoczony, że żaden z pracowników powołanego przez Jana Pawła II Instytutu dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną nie był zaproszony na tegoroczny Synod” – powiedział bp Hanke dodając, że być może jest jeszcze szansa na wysłuchanie tych ekspertów podczas przyszłorocznego Synodu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.