Po 25 latach od Mszy Pojednania, ponownie kanclerz Niemiec i premier Polski spotkają się w Krzyżowej, koło Świdnicy, w dawnym majątku hrabiego Jamesa von Moltke.
Zgodnie z zapowiedzią, na zaproszenie Muzeum Historii Polski, druga odsłona obchodów 25 rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej odbędzie się dzisiaj, 20 listopada w Krzyżowej i wezmą w niej udział Angela Merkel, kanclerz Niemiec oraz Ewa Kopacz, premier Polski.
W programie wizyty w Krzyżowej jest otwarcie plenerowej wystawy "Odwaga i Pojednanie" oraz udział w ekumenicznej modlitwie o pokój w Kościele Pokoju w Świdnicy.
"Odwaga i pojednanie” to tytuł stałej wystawy plenerowej w Krzyżowej k. Świdnicy przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Jest to pierwsza tak wielka wystawa muzeum, które wciąż nie ma swojej stałej docelowej siedziby w Warszawie.
Wystawa ma charakter plenerowy i znajduje się na terenie odnowionego zespołu pałacowego w Krzyżowej, siedziby Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Ma formę labiryntu zakończonego amfiteatralną przestrzenią z symbolicznym stołem na środku.
Wszystkie części ekspozycji złożone są z blaszanych elementów (pokrytej rdzą stali), na które naniesione są obrazy i graffiti. We wnękach ekspozycji znajdują się zdjęcia i opisy wystawy, czołówki gazet (np. artykuły prasy partyjnej ostro krytykujące list polskich biskupów do biskupów niemieckich w 1965 r.), plakaty polityczne i schemat organizacyjny Polskiego Państwa Podziemnego. Ważnym elementem ekspozycji są liczne cytaty z wypowiedzi znanych osób.
Historyczne spotkanie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego odbyło się 25 lat temu, 12 września 1989 r. Pierwotnie na miejsce spotkania wyznaczono Górę św. Anny, jednak potem wycofano się z tego pomysłu i wybrano zdewastowany majątek Jamesa von Moltke, który był uczestnikiem opozycji antyhitlerowskiej i inicjatorem tzw. Kręgu z Krzyżowej, grupy niemieckich opozycjonistów.
Przekazany sobie podczas Mszy Pojednania znak pokoju – przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski oraz Helmuta Kohla, kanclerza wchodzących na drogę zjednoczenia Niemiec – stał się symbolicznym zamknięciem najtragiczniejszego rozdziału w historii stosunków polsko-niemieckich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.