Po 25 latach od Mszy Pojednania, ponownie kanclerz Niemiec i premier Polski spotkają się w Krzyżowej, koło Świdnicy, w dawnym majątku hrabiego Jamesa von Moltke.
Zgodnie z zapowiedzią, na zaproszenie Muzeum Historii Polski, druga odsłona obchodów 25 rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej odbędzie się dzisiaj, 20 listopada w Krzyżowej i wezmą w niej udział Angela Merkel, kanclerz Niemiec oraz Ewa Kopacz, premier Polski.
W programie wizyty w Krzyżowej jest otwarcie plenerowej wystawy "Odwaga i Pojednanie" oraz udział w ekumenicznej modlitwie o pokój w Kościele Pokoju w Świdnicy.
"Odwaga i pojednanie” to tytuł stałej wystawy plenerowej w Krzyżowej k. Świdnicy przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Jest to pierwsza tak wielka wystawa muzeum, które wciąż nie ma swojej stałej docelowej siedziby w Warszawie.
Wystawa ma charakter plenerowy i znajduje się na terenie odnowionego zespołu pałacowego w Krzyżowej, siedziby Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Ma formę labiryntu zakończonego amfiteatralną przestrzenią z symbolicznym stołem na środku.
Wszystkie części ekspozycji złożone są z blaszanych elementów (pokrytej rdzą stali), na które naniesione są obrazy i graffiti. We wnękach ekspozycji znajdują się zdjęcia i opisy wystawy, czołówki gazet (np. artykuły prasy partyjnej ostro krytykujące list polskich biskupów do biskupów niemieckich w 1965 r.), plakaty polityczne i schemat organizacyjny Polskiego Państwa Podziemnego. Ważnym elementem ekspozycji są liczne cytaty z wypowiedzi znanych osób.
Historyczne spotkanie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego odbyło się 25 lat temu, 12 września 1989 r. Pierwotnie na miejsce spotkania wyznaczono Górę św. Anny, jednak potem wycofano się z tego pomysłu i wybrano zdewastowany majątek Jamesa von Moltke, który był uczestnikiem opozycji antyhitlerowskiej i inicjatorem tzw. Kręgu z Krzyżowej, grupy niemieckich opozycjonistów.
Przekazany sobie podczas Mszy Pojednania znak pokoju – przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski oraz Helmuta Kohla, kanclerza wchodzących na drogę zjednoczenia Niemiec – stał się symbolicznym zamknięciem najtragiczniejszego rozdziału w historii stosunków polsko-niemieckich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.