„Święta Matka Boga nie tylko nawiedziła ludy Ameryki, ale zechciała pozostać z nimi. Zostawiła cudowne odbicie swego wizerunku na płaszczu swego posłańca, aby stał się symbolem przymierza między Maryją a tymi ludami”. Tak o Matce Bożej z Guadalupe, w dniu jej święta mówił w Bazylice Watykańskiej Ojciec Święty.
W popołudniowym programie papieskiej działalności znalazła się Msza odprawiana w bazylice watykańskiej w święto Matki Bożej z Guadalupe, patronki Ameryki Łacińskiej. W liturgii przewidziano muzyczne wykonanie części stałych z tzw. Mszy Kreolskiej autorstwa argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza. Słynna Misa Criolla zabrzmiała już przed trzema laty w Watykanie, gdy Eucharystię ku czci Matki Bożej Guadelupiańskiej sprawował Benedykt XVI. Dzisiejsza liturgia jest tym bardziej wymowna, że Papieżem jest Argentyńczyk.
W homilii Franciszek przypomniał historię objawień maryjnych, których doświadczył św. Jan Diego.
„Kiedy objawiła się św. Janowi Diego w Tepeyac, przedstawiła się jako zawsze doskonała Dziewica Święta Maryja, Matka prawdziwego Boga i wyznaczyła miejsce kolejnej wizyty – mówił Franciszek. – Śpieszy, by przyjąć z troską również te nowe narody amerykańskie, które wyłaniają się w dramatycznych okolicznościach. Była niczym wielki znak na niebie, Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod Jej stopami, podejmując symbole kulturowe i religijne tubylców. Głosi i daje swego Syna nowym narodom. Syn Matki Najświętszej, ciężarnej Niepokalanej, objawia się w ten właśnie sposób u zarania dziejów nowych krajów, jako «najprawdziwszy Bóg, dzięki któremu się żyje», dobra nowina o godności usynowienia wszystkich ich mieszkańców. Odtąd nikt już nie jest sługą, lecz wszyscy jesteśmy synami tego samego Ojca, a dla siebie nawzajem braćmi”.
Oczywiście centralne uroczystości maryjne odbywają się w stolicy Meksyku, gdzie czczony jest ten cudowny wizerunek Maryi. Tysiące pielgrzymów przybywają tam już od wczoraj, śpiewając swej patronce imieninowe mañanitas, a w sumie spodziewanych jest siedem milionów wiernych. W tym roku czcicielom Matki Bożej z Guadalupe towarzyszy szczególna modlitwa o pokój i sprawiedliwość w kraju. Specjalną nowennę w tej intencji, w związku z porwaniem i wymordowaniem 43 studentów z Iguali, ogłosił meksykański episkopat. Biskupi zachęcili też rodaków, by w narodowe święto ubrali się na biało na znak woli „pracy na rzecz sprawiedliwości i pokoju”.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.