Reklama

USA – Kuba: reakcje biskupów obu krajów

Zadowolenie z historycznej decyzji USA i Kuby wyrazili amerykańscy biskupi. Specjalne oświadczenie wydał abp Thomas Gerard Wenski. O nowej erze mówią również biskupi kubańscy.

Reklama

Zadowolenie z historycznej decyzji USA i Kuby wyrazili też amerykańscy biskupi. Specjalne oświadczenie wydał abp Thomas Gerard Wenski.

Hierarcha odpowiedzialny w episkopacie USA za kwestie społeczne podkreślił, że Kościół na Kubie zawsze sprzeciwiał się narzuconemu embargu, uważając, że jest to narzędzie godzące przede wszystkim w ludzi niewinnych. Przypomniał, że takie stanowisko popierał także Kościół Stanów Zjednoczonych, który od lat konsekwentnie wzywał amerykańską administrację do zrewidowania polityki embarga. Zwraca też uwagę, że w poprawie warunków na Kubie bardziej by pomogły wzajemne zaangażowanie i dialog, niż polityka konfrontacji i izolacji.

Satysfakcji z porozumienia nie kryje również bp Oscar Cantú. Przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. międzynarodowej sprawiedliwości i pokoju z radością przyjął informację o uwolnieniu po ponad pięciu latach Alana Grossa oraz innych przetrzymywanych na Kubie osób. „Nasza konferencja episkopatu już dawno podkreślała, że prawa człowieka można wzmocnić jedynie przez większe zaangażowanie między Kubańczykami i Amerykanami” – czytamy w opublikowanym przez bp. Cantú oświadczeniu.

Amerykańcy hierarchowie przypominają także, iż od dziesiątek lat opowiadali się za ustanowieniem pełnych stosunków dyplomatycznych z Kubą, zlikwidowaniem ograniczeń w podróżach do tego kraju, a także zrewidowaniem statusu tego państwa jako wspierającego terroryzm. Postulują oni również zniesienie ograniczeń handlowych i finansowych, współpracę w dziedzinie ochrony środowiska i wymiany naukowej czy wspólną walkę z przemytem narkotyków i handlem ludźmi. „Będziemy wspierać zmiany na Kubie i pomagać Kubańczykom w ich dążeniu do demokracji, przestrzegania praw człowieka i wolności religijnej” – napisał bp Cantú.

O nowej erze mówią również biskupi kubańscy. Episkopat tego kraju wyraził szczególną wdzięczność Papieżowi Franciszkowi za kluczową rolę, jaką odegrał w doprowadzeniu do osiągnięcia obecnego porozumienia. „Dziękujemy Panu, w wigilię Bożego Narodzenia, za nowe horyzonty nadziei, jakie zaświeciły dla Kubańczyków. Zacieśnione i dobre stosunki między tak bliskimi sobie narodami są obiecującym fundamentem na przyszłość” – napisali kubańscy biskupi.

Do historycznej decyzji USA i Kuby uczynił aluzję Papież, przyjmując 13 nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej: 

„Praca ambasadora polega na robieniu małych kroków, niewielkich rzeczy, które jednak w końcu wprowadzają pokój, zbliżają serca narodów, zasiewają braterstwo wśród ludów. I to jest wasza praca, na którą składają się rzeczy małe, wprost malutkie. A dziś wszyscy się cieszymy, bo widzieliśmy, jak dwa narody, które od tylu lat oddaliły się od siebie, wczoraj zrobiły krok, który je zbliża. Otóż doprowadzili do tego ambasadorzy, dyplomacja” – powiedział Franciszek.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama