Władze Szkocji ogłosiły w środę wstrzymanie wydawania zezwoleń na prace związane z wydobyciem gazu łupkowego. Reuters pisze, że stawia to pod znakiem zapytania ambitne plany premiera W. Brytanii Davida Camerona dotyczące tego surowca.
Cameron opowiada się za zwiększaniem wydobycia gazu łupkowego, co ma pomóc w zrekompensowaniu spadku wydobycia gazu z Morza Północnego. Jednak gaz łupkowy, wydobywany uciążliwą dla środowiska metodą szczelinowania hydraulicznego, ma coraz więcej przeciwników.
Reuters podaje, że zasoby gazu łupkowego w Szkocji szacuje się na ok. 80 bilionów metrów sześciennych - dość, by pokryć zapotrzebowanie całej W. Brytanii na ten surowiec przez 30 lat. Żadne projekty związane z gazem łupkowym nie są obecnie w Szkocji realizowane. Szkockie władze wstrzymały wydawanie zezwoleń do czasu zbadania wpływu szczelinowania hydraulicznego na zdrowie oraz innych konsekwencji tej metody.
Szczelinowanie hydrauliczne polega na wpompowywaniu pod wielkim ciśnieniem wody i chemikaliów do podziemnych formacji skalnych, by wypchnąć z nich gaz.
Stosunki między państwami koreańskimi obecnie oceniane są jako najgorsze od dziesięcioleci.
Abp Jędraszewski podczas misterium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Wspólna wędrówka i towarzyszące jej refleksje to dla wielickiej załogi ważny wielkopostny zwyczaj".
Poza liturgią Męki Pańskiej celebrowane jest także nabożeństwo drogi krzyżowe
Wśród rannych są cztery dziewczynki w wieku trzech, czterech, 14 i 16 lat oraz 17-letni chłopiec.
W wielu miejscach potrzebujący otrzymają też świąteczne paczki.