Reklama

Polacy pozytywnie o Kościele

Pozytywnie o działalności Kościoła katolickiego wypowiada się 62 proc. Polaków – o 4 proc. więcej niż w październiku ub. roku. Wedle lutowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznych (CBOS) dezaprobatę wyraża ponad jedna czwarta respondentów.

Reklama

W badaniach sprawdzano jak Polacy odbierają działalność parlamentu i Prezydenta RP, a także władz samorządowych, związków zawodowych oraz Kościoła rzymskokatolickiego.

Niezmiennie większość badanych pozytywnie ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Stosunek Polaków do jego działalności jest raczej stabilny, zaś w ostatnich miesiącach pozytywny wizerunek Kościoła jeszcze się umocnił.

O działalności Kościoła w Polsce pozytywnie wypowiada się ponad trzy piąte badanych (62 proc, od października ubiegłego roku wzrost o 4 punkty), natomiast dezaprobatę wyraża ponad jedna czwarta (28 proc).

Negatywne opinie o działalności Kościoła najczęściej wyrażają respondenci mający od 25 do 44 lat, najlepiej wykształceni, mieszkańcy największych aglomeracji, osoby uzyskujące najwyższe dochody per capita, badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub biorący w nich udział sporadycznie (kilka razy w roku) oraz deklarujący lewicowe poglądy polityczne.

W ocenach działalności parlamentu, a zwłaszcza izby niższej, przeważa dezaprobata. W porównaniu ze styczniem pogłębiło się krytyczne nastawienie Polaków do pracy posłów, z której niezadowoleni stanowią obecnie niemal trzy czwarte badanych (wzrost z 66 proc. do 71 proc. Pozytywne opinie o funkcjonowaniu Sejmu wyraża niespełna jedna piąta ankietowanych.

Stosunek Polaków do prezydentury Bronisława Komorowskiego jest na ogół dość stabilny, choć w okresie kampanii wyborczej, która formalnie już się rozpoczęła, można spodziewać się pewnych jego wahań - ocenia CBOS. W ciągu ostatniego miesiąca nieco zwiększył się odsetek respondentów niezadowolonych z obecnej prezydentury (z 17 proc. do 21 proc). Nadal jednak siedmiu na dziesięciu badanych (71 proc.) wypowiada się o niej dobrze.

Działalność nowych władz samorządowych jest odbierana podobnie jak poprzednich pod koniec ich kadencji. Można jednak zauważyć, że w stosunku do ostatnich notowań przedwyborczych (z listopada 2014 roku) zmniejszyła się grupa niezadowolonych z funkcjonowania władz lokalnych w ich miejscowości (z 29 proc do 23 proc). Nie zmienił się natomiast odsetek osób dobrze oceniających pracę samorządowców (63 proc.).

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy minimalnie pogorszył się odbiór działalności związków zawodowych. Opinie na ich temat są nadal mocno podzielone, a przy tym znaczny odsetek Polaków nie potrafi ustosunkować się do ich pracy. Funkcjonowanie NSZZ „Solidarność” dobrze ocenia niespełna jedna trzecia badanych. Z kolei działalność Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych częściej jest krytykowana niż aprobowana.

Badanie przeprowadzono w dniach 5–11 lutego 2015 roku na liczącej 1003 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-3°C Wtorek
noc
-7°C Wtorek
rano
0°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama