Apel do bliskich ofiar i do świadków, a także wydarzenia przygotowane na 1 marca.
W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezes IPN Łukasz Kamiński ponownie zaapelował do bliskich ofiar o przekazywanie materiału genetycznego, co pomoże w identyfikacji ich krewnych. Jego pobranie polega na pobraniu wymazu ze śliny na specjalny patyczek. Zestaw do tego zabiegu można zamówić przez infolinię. A później można odesłać go pocztą.
Instytut przygotował też krótkie filmy w internecie. Krewni ofiar, które już oddały materiał genetyczny, opowiadają w nich, jak ważne są dla nich te poszukiwania. Spoty wyreżyserował Arkadiusz Gołębiewski, autor m.in. filmów dokumentalnych "Kwatera Ł" i "Dzieci Kwatery Ł".
W niedzielę, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poznamy kolejne nazwiska bohaterów zidentyfikowanych podczas prac prowadzonych w ramach ogólnopolskiego programu badawczego IPN "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956". W tym celu, w wyniku porozumienia między instytutem oraz Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, powstała Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.
W latach 1944-1956 komuniści zabili ponad 50 tys. osób. Zostały stracone na mocy wyroków sądowych. Umierały i były mordowane w siedzibach urzędów bezpieczeństwa i informacji wojskowej, więzieniach i obozach. Były zabijane w walce albo w wyniku tzw. działań pacyfikacyjnych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Centralne obchody rozpoczynają się kilka dni przed 1 marca.
- 27 lutego o godz. 17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy "Milcząc, wołają...". Ekspozycja autorstwa Piotra Życieńskiego to artystyczna dokumentacja prac ekshumacyjnych w kwaterze "Ł" na Powązkach. W wernisażu wezmą udział m.in. prezes IPN oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk;
- 1 marca o godz. 11 przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 dr Łukasz Kamiński oraz prof. Andrzej Ciechanowicz, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, otworzą wystawę "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". Wystawę będzie można oglądać do 13 kwietnia;
- Również o godz. 11, obok kolumny Zygmunta, wystartuje Masa Krytyczna, poświęcona pamięci żołnierzy wyklętych. Rowerzyści w ciągu ponad godziny przejadą przez miasto śladem miejsc związanych z martyrologią powojennego polskiego podziemia antykomunistycznego;
- O godz. 10 w parku Skaryszewskim na Pradze wystartuje kolejna edycja biegu "Tropem Wilczym". Impreza odbędzie się w 81 miastach Polski. IPN objął tę inicjatywę swoim patronatem.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.