W Rzymie rozpoczyna się kurs dla spowiedników organizowany przez Penitencjarię Apostolską.
Instytucja ta, zwana kościelnym trybunałem miłosierdzia, udziela łask, rozgrzeszenia czy dyspens zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej. Od lat przygotowuje też młodych księży przebywających w Rzymie do posługi spowiedników, zwracając zwłaszcza uwagę na kwestie dotyczące sumienia penitentów. Istotne jest również zachęcenie kapłanów do pełnienia tej posługi duszpasterskiej, często zaniedbanej w wielu Kościołach lokalnych albo natrafiającej na trudności w zlaicyzowanych środowiskach.
„Największą winą współczesnego człowieka jest brak poczucia, że jest się grzesznikiem, a co za tym idzie, nie odczuwa się potrzeby powrotu do Boga, nawrócenia się, aby doświadczyć piękna Jego przebaczenia – uważa regens Penitencjarii Apostolskiej prał. Krzysztof Nykiel. – Ten właśnie problem współczesnego człowieka z uznaniem grzechu i przebaczenia wyjaśnia, skąd biorą się trudności w praktyce chrześcijańskiej spowiedzi i pojednania. Penitencjaria Apostolska ma nadzieję, że przez organizowany co roku kurs dla spowiedników kapłani odkryją na nowo Sakrament Pokuty i Pojednania jako uprzywilejowaną drogę, by dążyć do świętości własnej i wszystkich wiernych, którzy do tego Sakramentu przystępują; w konsekwencji będą więcej czasu spędzać w konfesjonale”.
Warto dodać, że w ramach kursu przewidziany jest udział w nabożeństwie pokutnym w Watykanie, któremu w najbliższy piątek będzie przewodniczył Ojciec Święty. Uczestnicy kursu zostaną także przyjęci przez Franciszka na specjalnej audiencji.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.