To nie jest dobry moment na wybór prezydenta UEFA

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) ustaliła na nieformalnym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Warszawie, że będzie domagać się odłożenia w czasie zaplanowanych na piątek wyborów na prezydenta władz światowego futbolu. Zagroziła także bojkotem Kongresu w Zurychu.

Ustalenia mają związek z zatrzymaniami działaczy FIFA w środę rano. Są one wynikiem dochodzeń prowadzonych przez władze USA oraz Szwajcarii. Aresztowano siedem osób. Przebywały one w hotelu, w którym przygotowywały się do Kongresu.

"Wierzymy, że powinien on zostać przełożony, a wybory należy przeprowadzić nie teraz, a w ciągu sześciu miesięcy" - powiedział dziennikarzom sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

Na stanowisko kandydują urzędujący prezydent Joseph Blatter oraz jordański książę Ali bin Al-Hussein.

"UEFA pokazuje takiej FIFA czerwoną kartkę" - głosi nagłówek oznaczenia przez władze europejskiego futbolu.

"Ostatnie wydarzenia są katastrofą dla wizerunku FIFA oraz całego świata piłki nożnej. UEFA jest nimi zasmucona i zaszokowana. Pokazują one po raz kolejny, że korupcja jest głęboko zakorzenioną częścią kultury Federacji. Istnieje potrzeba +zresetowania+ FIFA i wprowadzenia daleko idących reform" - napisano.

Jak dodano, w tych okolicznościach istnieje ryzyko, że Kongres zmieni się w "farsę".

"Europejskie związki będą musiały poważnie zastanowić się, czy powinny w ogóle w nim uczestniczyć i akceptować system, który - jeśli nie zostanie powstrzymany - ostatecznie zabije futbol" - podkreśliła w oświadczeniu UEFA.

Członkowie Unii spotkają się w czwartek, jeszcze przed rozpoczęciem Kongresu FIFA. Wtedy zapadną ostateczne decyzje.

"Komitet Wykonawczy wyraża przekonanie, że potrzeba zmiany na stanowiskach kierowniczych FIFA jest bardzo silna" - zakończono.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
10°C Czwartek
noc
wiecej »