Chwile grozy przeżyły dzieci przystępujące do I Komunii w syryjskim Aleppo. W czasie niedzielnej liturgii na syryjskoprawosławną katedrę spadła bomba.
Ceremonię chwilowo przerwano, a wierni schronili się w podziemiach katedry. Całe szczęście, że nikt nie ucierpiał. Bomba uderzyła w ścianę budynku, tuż za ołtarzem, uszkadzając poważnie mieszczącą się tam bibliotekę. Należała ona syryjskoprawosławnego arcybiskupa Aleppo Gregoriosa Yohanny Ibrahima, uprowadzonego przez islamistów w kwietniu 2013 r. Uczestnicy pierwszokomunijnej ceremonii podkreślają, że mimo tak dramatycznych warunków starają się normalnie żyć, troszcząc się m.in. o swe życie religijne.
Tymczasem do wiosek leżących wzdłuż rzeki Khabur, w północno-wschodniej prowincji Jazira, która została odbita z rąk dżihadystów, po miesiącach wygnania wrócili ich mieszkańcy. Odbicie tego regionu to zasługa zmasowanych działań wojsk koalicyjnych, wspomaganych przez Kurdów. Fundamentaliści wypuścili także dwie ponad 80-letnie kobiety z grupy 230 asyryjskich chrześcijan uprowadzonych w lutym.
Powracający mieszkańcy zastali tam zdewastowane przez islamistów kościoły, poniszczone krzyże i obrazoburcze napisy na murach. W wiosce Tel Tamar pierwszą rzeczą, jaką zrobili jej chrześcijańscy mieszkańcy, było zawieszenie kościelnego dzwonu, który ogłosił odprawienie pierwszej Eucharystii po przymusowym wygnaniu.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.