Jakie dziś byłyby wyniki referendum zapowiedzianego przez prezydenta Komorowskiego?
Według badania przeprowadzonego przez pracownię IBRIS na zlecenie "Rzeczpospolitej" 61 proc. Polaków jest za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych. 20 proc. respondentów jest przeciwko takiej zmianie, a prawie tyle samo (19 proc.) nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania.
Drugie pytanie w planowanym na 6 września referendum miałoby dotyczyć likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Obecnie partie, które w wyborach parlamentarnych przekroczą prób 3 proc. poparcia otrzymują na swoją działalność pieniądze budżetowe. Prawie 3/4 Polaków (74 proc.) nie chce, by partie były utrzymywane z naszych podatków. Tylko 15 proc. jest za utrzymaniem obecnego modelu, a 11 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Ostatnie pytanie dotyczy zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych w sporze państwo-obywatel na korzyść podatnika. Jak nietrudno się domyślić 88 proc. Polaków chce wprowadzenia takiej zasady do prawa podatkowego, 9 proc. nie ma zdania, a zaledwie 3 proc. jest przeciw. Pytanie tylko czy o sprawy tak oczywiste trzeba pytać w referendum?
Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 maja, przed II tura wyborów prezydenckich.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.