Przybywając 6 czerwca z wizytą do Sarajewa papież Franciszek spotka się m.in. z członkami wyjątkowej w tym regionie inicjatywy, w której współpracują młodzi katolicy i prawosławni. Wspólny projekt "Koracajmo zajedno" (Idźmy razem) prowadzi tam bośniacka młodzież różnych wyznań.
Spotkanie w diecezjalnym instytucie duszpasterskim im. Jana Pawła II, które będzie ostatnim punktem jednodniowej wizyty papieża w stolicy Bośni i Hercegowinie, planowane jest na godz. 17.00.
Młodzieżowy program z udziałem dwóch tysięcy młodych ludzi rozpoczął się już wczoraj. Znalazły się w nim modlitwy, medytacje i świadectwa uczestników spotkania, a na zakończenie adoracja eucharystyczna z kardynałem Vinko Puljiciem. Dziś - w dniu wizyty papieża - od godz. 8.00, w oczekiwaniu na Mszę św., którą o godz. 11.00 odprawi Franciszek, młodzież zorganizuje na stadionie Kocevo program z udziałem kościelnych grup muzycznych z Bośni, Hercegowiny i Chorwacji. Podczas Mszy św. zaśpiewa największy chór w historii kraju liczący 1 650 śpiewaków – członków 53 chórów. Pochodzą oni z Bośni i Hercegowiny, a także z Serbii i Chorwacji, a dyrygentem jest franciszkanin o. Marcos Stanusis. Najważniejsza pieśń, którą wykona ten ogromny chór, nosi tytuł: „Z papieżem Franciszkiem przychodzi pokój”, a jej autorem jest piosenkarz Luca Balvana.
Papieża Franciszka przybywającego do diecezjalnego Instytutu Duszpasterskiego Jana Pawła II młodzież powita pieśniami, tańcem i specjalną choreografią towarzyszącą hymnowi na cześć papieskiej wizyty. Następnie papież wysłucha świadectw wiary oraz obejrzy pokaz tańca uczniów z katolickiego centrum szkolnego św. Józefa zatytułowany “Ręce dla pokoju”.
O głoszeniu przesłania pokoju oraz doświadczeniach z pracy w ramach ekumenicznego projektu "Koracajmo zajedno" poinformuje Ojca Świętego Nadežda Mojsilović z Kościoła prawosławnego. Jest ona również koordynatorką projektu.
Następnie „Przesłanie jedności w różnorodności” wyrażą pieśni przygotowane przez wieloetniczny ruch europejski „Superar” ze Srebrenicy, w którym występują bośniackie dzieci muzułmańskie oraz serbsko-prawosławne. Po wręczeniu papieżowi upominków przez pracowników diecezjalnego Instytutu Jana Pawła II, w imieniu wszystkich pożegna Franciszka młodzież franciszkańska (Frama) z Jajce specjalną pieśnią ułożoną na cześć ich dostojnego gościa.
Przypominamy pełny plan dzisiejszej papieskiej wizyty:
Rzym
7.30 - odlot papieskiego samolotu z rzymskiego lotniska Fiumicino do Sarajewa.
Sarajewo
9.00 - przylot na międzynarodowe lotnisko w Sarajewie.
9.30 - ceremonia powitania na placu przed pałacem prezydenckim i rozmowa w pałacu prezydenckim z trzyosobowym Prezydium Republiki.
10.10 - spotkanie z przedstawicielami władz Bośni i Hercegowiny (przemówienie).
11.00 - na stadionie Koševo papież odprawi Mszę św. (homilia).
13.15 - obiad z biskupami Bośni i Hercegowiny w siedzibie nuncjatury apostolskiej.
16.20 - spotkanie z kapłanami, zakonnicami, zakonnikami i seminarzystami w katedrze Serca Jezusowego (przemówienie)
17.30 - spotkanie ekumeniczne i międzyreligijne w Franciszkańskim Międzynarodowym Centrum Studenckim (przemówienie)
18.30 spotkanie z młodzieżą w Młodzieżowym Ośrodku Diecezjalnym im. Jana Pawła II (przemówienie).
19.45 - ceremonia pożegnania na międzynarodowym lotnisku w Sarajewie.
20.00 - odlot samolotu do Rzymu.
Rzym
21.20 - przylot papieskiego samolotu na lotnisko Ciampino.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...