Zakątek Najświętszego Serca

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił w sanktuarium św. Jana Pawła II kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa, ufundowaną przez Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

- Kościół żyje tajemnicą Bożej miłości i wysławia tę miłość. Jej najbardziej czytelnym symbolem jest serce, bo to ono kojarzy się nam najbardziej z miłością. Kościół sławi dziś tajemnicę zranionego serca. Sławi Boga, który ma serce - mówił metropolita krakowski podczas poświęcenia kaplicy 12 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

- Moglibyśmy krótko powiedzieć, że człowiek jest tym, czym jest jego serce, jaki kształt ma jego serce. W miłości bowiem zawarta jest ostateczna odpowiedź na podstawowe pytanie o cel i sens naszej egzystencji na ziemi - dodał kardynał.

Przypomniał także o wielkim nabożeństwie Jana Pawła II do Serca Pana Jezusa. - Nosił przy sobie aż do śmierci własnoręcznie napisany akt poświęcenia się Sercu Jezusowemu, zakończony słowami: "Wszystko dla Ciebie, Najświętsze Serce Jezusa". Serce Jana Pawła II biło w rytmie Serca Bożego - mówił metropolita.

Dziękował on Zgromadzeniu Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. - Dziś siostry pracują w różnych stronach świata. Od początku swojego istnienia służyły i służą Kościołowi krakowskiemu. Służą w Rzymie i w Watykanie. Przez cały pontyfikat służyły kompetentnie, ofiarnie i dyskretnie ojcu świętemu Janowi Pawłowi II, wpisując się w jego posługę Kościołowi i światu - mówił metropolita.

Swoją posługę siostry sercanki pełnią także w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

W centralnej części kaplicy umieszczona została kopia obrazu Jezusa z kościoła przy domu generalnym sióstr sercanek   Piotr Sionko W centralnej części kaplicy umieszczona została kopia obrazu Jezusa z kościoła przy domu generalnym sióstr sercanek - Dziękujemy wam, drogie siostry, za tę kaplicę. To symbol waszego charyzmatu i nabożeństwa do Serca Pana Jezusa - dodał.

Poświęcona w piątkowy poranek kaplica znajduje się w dolnej części kościoła św. Jana Pawła II na Białych Morzach, naprzeciwko kaplicy pojednania, w której kapłani dyżurują w konfesjonałach codziennie w godzinach: 7.30-9, 9.30-13 i 15.15-18.

Umieszczono w niej kopię obrazu Jezusa z kościoła przy krakowskim domu generalnym sióstr sercanek (ul. Garncarska). Znalazły się tam również wizerunki założyciela zgromadzenia św. Józefa Sebastiana Pelczara (wraz z jego relikwiami) oraz św. Jana Pawła II.

W przyszłości do kaplicy mają trafić także portret i relikwie współzałożycielki sercanek - matki Klary Szczęsnej, obecnie służebnicy Bożej, której beatyfikacja spodziewana jest jeszcze w tym roku. W ubiegły piątek papież Franciszek zatwierdził dekret dotyczący cudu wyproszonego za jej wstawiennictwem.

Same siostry przekonują, że moment poświęcenia kaplicy jest podwójnie wyjątkowy. Dokładnie 250 lat temu zostało bowiem ustanowione święto Najświętszego Serca Pana Jezusa.

- Równocześnie w tym szczególnym Roku Życia Konsekrowanego chcemy przypomnieć naszych założycieli - podkreślała podczas piątkowej uroczystości przełożona generalna sercanek s. Agnieszka Kijowska.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
12°C Sobota
wieczór
10°C Niedziela
noc
8°C Niedziela
rano
11°C Niedziela
dzień
wiecej »