Proces byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie Józefa Wesołowskiego rozpocznie się 11 lipca przed Trybunałem Państwa Miasta Watykańskiego.
Przedstawiane mu przez prokuraturę zarzuty dotyczą zarówno pięcioletniego okresu sprawowania funkcji nuncjusza (2008–2013), jak i jego pobytu w Rzymie (od sierpnia 2013 do aresztowania we wrześniu 2014). Jak wiadomo, oprócz postępowania kanonicznego w takich przypadkach przewidziane jest także postępowanie karne. Zdaniem rzecznika Stolicy Apostolskiej ks. Lombardiego, abp. Wesołowskiemu grozi kara do 7 lat więzienia, z możliwością jej zaostrzenia ze względu na okoliczności. W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej czytamy, że prezes Trybunału Państwa Watykańskiego prof. Giuseppe Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto, na mocy dekretu z dnia 6 czerwca 2015 r., odpowiadając na wniosek złożony przez Urząd Promotora Sprawiedliwości, zarządził rozprawę wobec byłego nuncjusza apostolskiego w Republice Dominikańskiej Józefa Wesołowskiego. Pierwsza rozprawa w procesie planowana jest na 11 lipca 2015 roku.
Były arcybiskup jest oskarżony o szereg przestępstw popełnionych zarówno w czasie jego pobytu w Rzymie od sierpnia 2013 do chwili aresztowania (w dniu 22 września 2014 roku) oraz podczas pobytu w Republice Dominikańskiej, w okresie pięciu lat, kiedy pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego (został mianowany nuncjuszem w Republice Dominikańskiej 24 stycznia 2008 roku oraz delegatem apostolskim w Puerto Rico, z urzędów tych zrezygnował 21 sierpnia 2013 r.).
W odniesieniu do okresu spędzonego w Rzymie były nuncjusz jest oskarżony o przestępstwo posiadania pornografii dziecięcej, co zgodnie z ustawą VIII z 2013 roku, wprowadzoną przez papieża Franciszka, jest karalne. Zarzuty odnoszące się do poprzedniego okresu sformułowano na podstawie dowodów przekazanych przez organy sprawiedliwości w Santo Domingo w związku z seksualnym wykorzystywaniem nieletnich.
Zarzuty zostaną zbadane przez Trybunał Państwa Watykańskiego, który będzie wspomagany przez ekspertów systemów informatycznych wykorzystywanych przez oskarżonego. Możliwa jest także międzynarodowa współpraca prawna dla oceny dowodów z właściwymi organami w Santo Domingo. „Będzie to procedura kompleksowa i szczegółowa, wymagająca najbardziej dokładnej weryfikacji i dogłębnej analizy” – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
27 czerwca ub. roku trybunał pierwszej instancji przy Kongregacji Nauki Wiary orzekł wobec abp. Józefa Wesołowskiego karne wydalenie ze stanu duchownego. Złożył on apelację od tego wyroku i można oczekiwać, że niebawem zostanie ona rozpatrzona.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.